EN İYİ NAKLİYE ÜLKELERİ GLASGOW'DA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

EN İYİ NAKLİYE ÜLKELERİ GLASGOW'DA GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

COP26'da, ABD, Japonya, Almanya, Norveç, Hollanda, Birleşik Krallık ve Avustralya gibi sektörün önde gelen ülkeleri, sıfır emisyonlu okyanus nakliye koridorları için adımlar attı.

Clydebank Deklarasyonu'nu imzalayanlar, sıfır emisyonlu deniz yolları olarak tanımlanan yeşil nakliye koridorlarının kurulmasını desteklemek için birlikte çalışmayı kabul ettiler.

Büyük ticaret ortakları, sıfır emisyonlu deniz koridorları inşa ederek, limanlarda temiz enerji ve sıfır emisyonlu elektro-yakıt altyapısı için ihtiyaç duyulan kara tarafı yatırımlarını hızlandırabilir.

Koridorlar yaklaşımı, hükümetlerin ilk olarak teşvik etmelerini ve nihayetinde, örneğin Şanghay'dan Los Angeles'a veya Rotterdam'dan New York'a yalnızca sıfır emisyonlu gemilerin seyahat edebilmesini şart koşuyor.

Nisan ayında Biden-Harris Yönetiminin gemilerin fosil yakıtları atmasına nasıl yardımcı olabileceğine dair All Aboard adlı bir rapor yayınlayan Ocean Conservancy ve Pacific Environment, Clydebank Deklarasyonu imzacılarının yeşil nakliye koridorlarını “sıfır emisyonlu deniz yolları” olarak tanımlamayı kabul etme kararını memnuniyetle karşıladı.

Pacific Environment İklim Kampanya Direktörü Madeline Rose konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Tıpkı arabalar gibi, gemiler de sıfır emisyonlu bir gelecekte tüm dünyada sık kullandıkları limanlarda yeni şarj istasyonlarına ihtiyaç duyacaklar.

Birleşik Krallık'a bu temiz nakliye girişimine öncülük ettiği için teşekkür ediyor ve tüm ilk hareket eden ülkeleri takdir ediyoruz. Ancak Clydebank çerçevesinin gecikme taktikleri ve fosil yakıt boşluklarına yer bıraktığı konusunda uyarıyoruz.

Ortak ülkeleri ve limanları, ortak koridorları boyunca tüm fosil yakıtlı gemi kirliliğini aşamalı olarak ortadan kaldırmak için acil, geçici ve nihai olarak zorunlu kriterler belirlemek için hızlı hareket etmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: TURKDENİZ.COM