HAKAN ÇENDİK, UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN GEMİLERLE İLGİLİ SON GELİŞMELERİ ANLATTI...

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çendik, EkoTürk TV'deki Lojistik Dünyası Programında denizcilik sektörüyle ilgili son gelişmeleri anlattı.

Ayşegül Ketenci'nin hazırladığı Lojistik Dünyası programına konuk olan, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çendik, denizcilik sektöründeki son gelişmeleri ve Ukrayna limanlarında mahsur kalan Türk bayraklı/sahipli gemilerin son durumu hakkında merak edilenleri cevaplandırdı.

Programın başında Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği'nin faaliyetleri ve Rusya-Ukrayna krizinde gemi insanları ve gemilerin kurtarılması için derneğin yaptığı çalışmalara değinen Çendik:


"Bölgede bulunan gemilerin tamamına yakınının koster gemileri olduğunu ve bu gemilerin önemli bir bölümünün de üyelerimize ait gemilerin oluşturduğunu tespit ettik.

Üyelerimizden bizlere ulaşan bu bilgileri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine aktarıp, gemi personellerinin ve gemilerin maruz kalabileceği olumsuz durumların önüne geçilmesi ve savaş bölgesinden çıkarılması adına bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. (TDM ÖZEL HABER)

Ukrayna karasularında bulunan gerek üye gemilerimizin gerekse Türk deniz ticaret filomuza ait diğer gemilerin son durumunu yakından takip etmeye devam ediyoruz. 


Elimizden gelen maksimum faydayı sağlamaya çalışıyoruz. En kısa sürede savaşın sona ermesini, iki ülke arasında kalıcı bir barışın sağlanması, tüm deniz emekçilerimizin ve gemilerimizin sağ salim bölgeden ayrılmasına temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"SEKTÖRÜMÜZ, YÜK VE YOLCU TAŞIMACILIĞININ YANI SIRA GEMİ İNŞA SANAYİSİ İLE BİRLİKTE BÜYÜK BİR ENDÜSTRİYİ TEMSİL EDİYOR"

Hakan Çendik, küresel ve bölgesel deniz taşımacılığının içinde bulunduğu son durumla ilgili gelen soru üzerine; 

"Deniz taşımacılığı, bir birinden önemli dişlileri içerisinde barındıran değerli bir mekanizmayı oluşturuyor. Sektörümüz, yük ve yolcu taşımacılığının yanı sıra gemi inşa sanayisi ile birlikte büyük bir endüstriyi temsil ediyor.

Bununla birlikte önemli limanlarımız ülke ekonomimize önemli bir katkı sunuyor. Uluslararası arenada söz sahibi olan tersanelerimiz ve gemi sökümünde etkin ülke konumunda bulunmamız da Türk denizciliğinin ülkemizde ve küresel ticarette ciddi bir konumda yer almasını sağlıyor." açıklamalarına yer verdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM (ÖZEL HABER)

VİDEO KAYNAĞI: EKO TÜRK TV