HAVACILIK DEVİ AIRBUS, DÜŞÜK EMİSYONLU GEMİ İNŞA ETTİRİYOR

HAVACILIK DEVİ AIRBUS, DÜŞÜK EMİSYONLU GEMİ İNŞA ETTİRİYOR

Havacılık devi Airbus, denizlerdeki faaliyetine yeni ürünleri ekliyor. Firma, 2026’dan itibaren okyanus taşımacılığı filosunu daha yeşil, daha verimli gemilerle değiştireceğini duyurdu.

adscode

Airbus, yeşil kriterlere uyum sağlamak için uçak parçalarının bir bölümünün üretimini, Fransa’dan ABD’nin Alabama eyaletindeki son montaj hattına taşıdı. Bunun için üç gemiden oluşan kendi filosunu kullanan firma, 2026 yılına kadar A320 üretimini ayda 75 uçağa çıkaracak. Bu faaliyet artışının karbon ayak izi anlamında ciddi bir artışa da sebep olmasından endişe ediliyor. 

Airbus, emisyonla ilgili olumsuzluklarla mücadele etmek için denizde yeni bir adım attı. Firma, bir armatörlük şirketinin sahibi olacağı ve işleteceği üç yeni düşük emisyonlu roll-on/roll-off gemisi inşa ettirecek. Bu gemileri Airbus kiralayacak.

KANATLARIN GÜCÜ

Yeni aerodinamik gemiler, kanat profilleri gibi davranan ve gemiyi hareket ettirmek için itme kuvveti üretmek üzere rüzgarı kullanan büyük, dikey, dönen silindirlerden oluşan 6 adet ‘Flettner’a sahip olacak. Ayrıca gemilerde deniz dizel yağı ve 

e-metanolle çalışan iki adet çift yakıtlı motor bulunacak. Gemilerde, hakim rüzgar ve akıntılardan en fazla yararlanan en etkili rotayı çizmek için yönlendirme yazılımı da kullanılacak. Taşıma kapasitesi artacak ve Airbus’a göre yeni teknoloji, karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar 68 bin tondan 33 bin tona düşürecek.

Kaynak: istanbulticaretgazetesi.com