HIRSIZLIK MI, KORSANLIK MI?

HIRSIZLIK MI, KORSANLIK MI?

Son dönemde uluslararası basında zaman zaman Singapur civarında korsanlık faaliyetleri yaşandığına dair haberler yer alıyor. Bu da akıllara gemi ya da mürettebatın kaçırıldığı düşüncesini getiriyor.

Singapur civarında özellikle Malakka Boğazı ve Doğu Çıkış Bölgesi’nde (Singapur EOPL) gemilere hırsızlık saldırıları çok uzun yıllardır oluyor ancak bu olaylara tam olarak korsan saldırısı demek biraz zor. Çünkü genelde korsan bölgesinde rastladığımız silahlı insanların gemiye yaklaşıp seyir halindeki gemiye ateş açma veya tehdit ile durdurma/üzerine çıkma ve kaçırma seklinde değil. En fazla üzerlerinde büyük bıçaklar olan ve küçük 2-3 kişilik grup halinde insanların önce gemileri izleyip kendilerince kolay olan gemilere çıkıp geminin malzemeleri veya gemiyi kaçırmaktan çok personelin kabinlerinde bulunan bilgisayar, para, saat vs. gibi gemideki kiloda hafif ama pahada değerli malzemeleri çalmak ve gemiden inmek şeklinde oluyor.

Bu nedenle biz özellikle OPL de talimat bekleyen gemilere, özellikle gece nöbetlerini es geçmemeleri düzenli ışıklandırmayı yapmaları ve telsizden sürekli dinlemede kalmaları tavsiye ediyoruz.

Bu kişiler gemi üzerinde düzenli olarak nöbet vardiyası yapılan ve ışıklandırması tam gemilere genelde gitmiyorlar. Eğer gemi üzerinde özellikle bir insan hareketi yoksa sessizce çıkıp kabinleri köprü üstünü gezip taşıyabilecekleri değerli eşyaları alıp kaçıyorlar.

Bu operasyonu yaparken veya kaçarken eğer kalabalık bir mürettebat ile karşılaşırlarsa veya gemiden herhangi bir düdük çalma gibi etrafında dikkatini çekecek bir şey olursa aceleden aldıklarını bile bırakıp kaçıyorlar ya da eğer sadece 1 kişi varsa kaçabilmek için arbede yaralanma olabiliyor. Evinize girmis bir hirsizi koymak için yapacağınız müdahale gibi.

Singapur’da ya da Malakka Boğazı çevresinde şu ana kadar duyduğum bir gemiye çıkıp ve gemiyi kaçıran korsan aktivitesi yaşanmadı. Genelde haberlerde rastlayacağımız, soygun haberleri veya kaçarken çıkan arbededeki hafif yaralanma durumları rapor edildi.

Malakka Boğazından başlayıp Singapur Doğu Çıkış Bölgesine kadar çok yoğun bir deniz trafiği ve dar bir alan söz konusu ve bu bölge 3 farklı VTS tarafından takip ediliyor ve çok hızlı bir şekilde Sahil Güvenlik ekiplerinin ulaşıp müdahale edebileceği mesafeler.

Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda gemi kaçırma gibi bir korsanlık aktivitesinin de olması çok mümkün değil.

Osman Budak

Pacmar Shipping Pte Ltd Agency Manager