İHRACATÇILAR, İSKENDERUN LİMANI'NDAKİ YANGIN SONRASI ORTAYA ÇIKAN ZARARLARININ KARŞILANMASINI İSTİYOR

İHRACATÇILAR, İSKENDERUN LİMANI'NDAKİ YANGIN SONRASI ORTAYA ÇIKAN ZARARLARININ KARŞILANMASINI İSTİYOR

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası İskenderun Limanı’ndaki yangında malları zarar gören bölge ihracatçıları, zararlarının karşılanmasını talep ediyor.

adscode

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, şu anda üretim ve dış ticaret açısından en acil sorunlarının İskenderun Limanı’nda deprem sonrasında çıkan yangında oluşan zararları olduğunu aktararak, mücbir sebep gerekçesiyle ihracatçının zararının tazmin edilmesiyle ilgili sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Kileci, liman yangınında zarar gören ürünler arasında hem ithal edilmiş ham maddeler hem de ihracatı yapılacak ürünler olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Oradaki ürünleri limana teslim ettikten sonra tamamen liman sorumluluğundadır. O benim ihracatçımı çok fazla bağlamaz. Sigorta öne sürülüyor. Sigorta, liman sahasına girene kadardır. Liman sahasındaki her türlü ürün limanın sorumluluğundadır. Liman işletmeciliği bunu mücbir sebebe dayandırarak ödemiyor. Liman işletmecisinin bir an önce ihracatçının zararını karşılaması gerekiyor. Sonrasında da buradaki faaliyetlerin bir an önce eskiye dönmesini bekliyoruz.”

Kileci, liman sahasında çok fazla miktarda yükün tutulmasını da eleştirerek, “Limanlar operasyon merkezidir, depolama alanları değildir. Liman sahasında bu kadar yükün stoklanmaması gerekir. Siz liman sahasında ürün stoklarsanız böyle tehlikeler olur. Limanda bu kadar ürün depolanmasaydı ve kimyasallar ayrı yerde tutulsaydı bu kadar konteynere zarar vermezdi” dedi.

Kaynak: Ekonomim.com