İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

MECLİS BAŞKANI BAŞARAN BAYRAK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLANTIDA, GÜNDEMDEKİ MADDELER GÖRÜŞÜLDÜ.

adscode

Toplantıya, İstanbul Valisi Davut Gül, Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan, Şevket Atlı, Sahil Güvenlik ve Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, İldeki Kamu Kurumlarının Müdürleri katılım sağladı.

Oda Meclis Salonu’nda, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirilen toplantının açılışında, Zonguldak Karadeniz Ereğli’de, olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle 19 Kasım’da batan Türk bandıralı kuru yük gemisinin mürettebatı için saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantının başında; Oda Meclisi'nin 02.11.2023 tarih ve 13 sayılı toplantı zabıtları görüşülmesi ve onaylanması ile devam etti.Deniz Ticaret Odası'nın Yönetim Kurulu'nun Kasım Ayı Faaliyetleri'nin sunumu yapıldı.Faaliyet sunumunun ardından, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, ekonomik sıkıntılar, doğal felaketler ve jeopolitik gerginliklerin damgasını vurduğu bir yılın geride bırakıldığını belirten Kıran:

"Yılı tamamlarken çok üzücü bir afet haberini maalesef geçen ay aldıklarını belirten Tamer Kıran, 19 Kasım’da, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle Türk bandıralı kuru yük gemisinin battığını hatırlattı. Kayıp 12 mürettebat için sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında 5 denizcinin naaşının bulunduğunu, henüz bulunamayan 7 mürettebatın üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdi."

Tamer Kıran, “Pazartesi günü Karadeniz Ereğli’ye bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu esnada edindiğimiz bilgilere göre, kayıp denizcilerimize ulaşabilmek için mümkün olan tüm çaba gösteriliyor. Dilerim ki bir an evvel bu çalışmalar bir neticeye varır. Bu vesileyle elim kazada yaşamlarını yitiren denizcilerimize Allah'tan rahmet, kederli aileleri, yakınları ve geminin sahibi şirkete bir kez daha sabır ve baş sağlığı diliyorum. Allah, hepimizi her türlü afetten korusun.” dedi.

Türk Ekonomisinde Olumlu Gelişmeler İzleniyor

Türk ekonomisinde özellikle finansal piyasalarda olumlu gelişmelerin izlendiğini belirten Tamer Kıran, şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın rezervleri hızlı bir artışla 140 milyar doları aşarken gerek hisse senedi piyasasına gerek bono tahvil piyasalarına yabancı yatırımcı girişleri de başlamış durumda. Önemli bir risk göstergesi olan CDS oranları 800’lü rakamlardan bugün itibarıyla 295'lere inmiş durumda. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası adımlarıyla yükselen faizler kredi arz ve talebini aşağı çekmeye devam ediyor. Haliyle bu gelişmenin büyüme üzerine negatif etkisi olacağını bekliyoruz. Mevduat faizlerindeki yükselişin devam ediyor olması da önümüzdeki aylarda iç talebi azaltıcı etkide bulunmaya devam edecektir. Bu çerçevede iç talepte daha yavaş bir büyümeye hazırlıklı olmak, buna karşın büyümeyi dengelemek için dış talebi, ihracatı arttıracak önlemleri daha hızlı devreye sokmanın önemi artmış bulunuyor. Türkiye ekonomisinde, üçüncü çeyrekte, beklentilerin üzerinde %5.9’a ulaşan bir büyüme hızı kaydettik. Dördüncü çeyrek büyüme rakamlarının üçüncü çeyreğe göre bir miktar gerilese de yine %5’ler civarında geleceğini ve yılı %5’e yakın bir oranda tamamlayacağımızı tahmin ediyoruz.”

Vali Davut Gül’e, İstanbul’da faaliyet gösteren deniz turizmi araçları ve yolcu motorlarının bağlama-barınma, yolcu indirme-bindirme yerlerinin belirlenmesi, İstanbul’da denizyolu yolcu taşımacılığında kullanılan iskelelerden hem kira bedeli hem de yüksek bedelli ecrimisil tahakkuku yapılması konularındaki sorunları ileten Tamer Kıran, İstanbul’da Deniz Şehitleri Anıtı yapılması için Oda’ya yer tahsis edilmesi konusunda desteklerini talep etti.İstanbul Valisi Davut Gül, Meclis'e hitap etti. Gül yaptığı konuşmada şu açıklamalara yer verdi:

"Öncelikle geçtiğimiz günlerde KAFKAMETLER gemisinde hayatını kaybeden denizcilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum.

Deniz Ticaret Odası, yaptığı etkinlikler ile her yerde bulunan, aktif çalışan bir yönetim. Ben tebrik ediyorum. Sadece kendi işinizi yapmıyor, şehirle ilgili meseleler de katkılar sunuyorsunuz. Deniz Ticaret Odası'na ve Meclis Üyelerine bizlere verdiği destekler için teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz üzere, dünya değişiyor. Türkiye'ye biçilen rol değişiyor. Üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen bize biçilen bir rol vardı. Artık bu değişti. 100 yılı geride bıraktık. Cumhuriyetimiz, daha da güçlendi. Türkiye Yüzyılı'nda her alanda olduğu gibi denizcilikte de gelişeceğiz, güçleneceğiz. Bunu yaparken herkesin katkısına ihtiyacımız var.

Tersaneler büyüyecek. Sizler, ticaretinizi dünyanın her tarafına yayacaksınız. Denizcilik, birçok anlamda çok önemli hâle geldi. Sizlerin önünü açabilmek için, mesai arkadaşlarımızla birlikte buradayız, yanınızdayız. Talepleriniz doğrultusunda; yapılabilecek ne varsa onu yapmaya hazırız. Bizi aşan konularda bunu koordine ederek üzerimize düşeni yapmak isteriz. Sizler güçlü olursanız, ülkemiz güçlü olur. Ülkemiz güçlü olursa önümüz açılır. Bu minvalde, hepinize yaptığınız çalışmalarda başarılar diliyorum."

Gül'ün konuşmasının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından kendisine günün anısına plaket takdim edildi.2023 Ekim Ayı Mizanı, 2024 Yılı Merkez ve Şubeler Bütçeleri Sunumu, Tahsili İmkansızlaşan Alacakların Takibinden Vazgeçilmesi ve Ölüm ve Ticareti Terk Edenlerin Aidat Borçlarının Affı, konuları görüşüldü oy birliğiyle onaylandı.

Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ