İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan ayı Meclis Toplantısı yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan ayı Meclis Toplantısı yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Salih Zeki Çakır başkanlığında yapıldı.Piri Reis Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı. Toplantıda ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Halil Yıldız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar ve Meclis Üyeleri de hazır bulundu. Meclis toplantısı, koronavirüs tedbirleri kapsamında hijyen ve mesafe koşullarına dikkat edilerek gerçekleştirildi.“Biz denizcilik sektörümüzün gelişimi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz”

Toplantının başında İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır bir konuşma yaptı. Salih Zeki Çakır; konuşmasında: “Sektörümüz; hükümetimiz ile çok yakın iletişim hâlinde.  Bizlere bugüne kadar desteğinizi esirgemediğinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. İş dünyası ve yatırımcılar için en önemli sermaye; teşvik ve istikrardır. Yapay gündem oluşturarak; bunları egale etmek isteyenleri kınıyorum.

Biz denizcilik sektörümüzün gelişimi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu minvalde; elimizdeki gayreti gösteriyoruz. Bizim görevimiz iş ve aş üretmektir. Sizin de burada bulunmanızı fırsat bilerek; Denizciliğimizin büyümesiyle alakalı bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Deniz ticareti oldukça önemli aşamalar katetti. Uzun yıllar boyunca; denizciliğimizin ne kadar büyük katma değer getirdiğini dile getiriyoruz. Fakat bunu önemli ölçüde rakamlandırmak için zafiyet vardı. Farklı rakamlar söylendi. Biz bunu; Deniz Ticaret Odası’nın da faaliyet alanında olduğu için, deniz ticaret merkezli odaklı bir çalışmayla sektörümüzün büyüklüğünü ortaya koyacak bir süreç başlattık.” İfadelerini kullandı.

Salih Zeki Çakır’ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu; Denizcilik Envanter çalışmasıyla ilgili bir sunum yaptı.Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu’nun sunumundan sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.

Tamer Kıran’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Şu an itibarıyla bu yılın ilk çeyreğinde büyümeye devam ediyoruz. Navlunlar canlı kalmaya devam etti. Özellikle konteyner talep artışıyla rekor seviyeye ulaştı. Hızla artan talep ile navlunlarda hızlı artışlar yaşandı. Talebin arza göre daha hızlı gelişme göstereceği ön görülüyor. Önümüzdeki süreçte lojistik performansın belirleyici olduğu görülüyor. Lojistik ve ulaştırma başlığı altında finansal destek mekanizması temel amaç olarak belirlenmiştir. Denizcilik sektörünün geliştirilmesi için ticaret hacminin büyümesi gerekmektedir. Türkiye’de üretilen ürünlerin dış pazarlara ulaştırılmasında en önemli yol olduğumuzu biliyoruz. Süveyş kanalı'nda yaşanan krizde bu durumu çok iyi şekilde gördük. Bu kriz, Dünya ekonomisini günlük 9.6 milyar dolar zarara uğratmıştır.“Türk deniz ticaret filosu Avrupa’ya yakın olma avantajını eline alarak öne geçecektir”

Denizcilik sektörü açısından 2030 yılında sıfır emisyonlu gemilerin inşaya hazır olması belirlenmiştir. 2021-2030 yılları arasında yakıt tüketimlerinin ve karbon emisyonlarının azaltılması, düşük emisyonlu gemilerin üretilmesi; yeşil dönüşüm için teşviklerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır.
Bu minvalde; Türk deniz ticaret filosu Avrupa’ya yakın olma avantajını eline alarak öne geçecektir. Uluslararası ticarette; Türk sahipli deniz ticaret filomuzu, denizciliğimizi bir bütün olarak düşünüp her alanda güçlendirmemiz gerekmektir.

Kapasitemizi; 29 milyon DWT’den 50 milyon DWT’ye çıkarmamız gerekmektedir.  Aksi takdirde; ulaşımdan kaynaklı problemlerin getirdiği ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağız.
Son dönemde yaşadığımız konteyner krizi ortadadır.

“Koster Filosunun yenilenmesi rekabet gücünün kaybedilmemesi için büyük önem taşımaktadır”

Koster filosu yenileme projesinin hayata geçirilmesi; tüm denizlerimizde tüm bölgenin ticaretinde önemli rol oynamaktadır. Rekabet gücünü kaybetmemek; büyük önem taşımaktadır. Bu durumun; kredi imkânı yaratılarak artık sonlandırılmasını bekliyoruz. Hurda teşviki kanununun yapılması için; gereken yasal düzenlemeleri bekliyoruz. Bu düzenlemelerin ivedilikle çıkmasını bekliyoruz. Kılavuz kaptanlarımız ve deniz çalışanlarımızın bir an önce aşılanmak da öncelikle sıraya alınmasını temenni ediyoruz. Her geçen gün görülen vaka artışlarında; aktif görevde olan deniz çalışanlarımıza öncelik verilmesini buradan bilginize arz ediyorum. Yeni atılımlara hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum ve desteklerinizi bekliyorum.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Kanal İstanbul’un temelinin atılacağını duyurdu. Bir devlet projesi olan; bu projenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bunun dışında, geçtiğimiz günlerde yaşanan amiraller olayını görünce; büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Biz her zaman demokrasimizin yanında olduk. Son olarak; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı şimdiden canı gönülden kutluyorum.

Ramazan ayının da hayırlar getirmesini diliyorum.