İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 11 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ İLE 715 SEVİYESİNE GELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 11 PUANLIK BİR DÜŞÜŞ İLE 715 SEVİYESİNE GELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta büyük bir değişiklik göstermedi ve 11 puanlık bir düşüşle 715 puana geldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Birleşik Krallık Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası, Birleşik Devletler Federal Rezervi’nin (Fed) 50 baz puanlık faiz artışının ardından faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Ayrıca AMB'den Guindos, enflasyon yüzde 2 hedefine geri dönene kadar faiz oranlarını benzer hızda artırmaya devam edeceklerini söyledi.

Finansal hizmetler şirketi KPMG, İngiltere ekonomisinin gelecek yıl yüzde 1,3 küçülmesini ve 2023'ün tamamı
boyunca resesyon içinde kalmasını beklediklerini açıkladı.

New York Fed Başkanı John Williams, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yüzde 5,1 olan zirve seviyesinin de üzerine çekmek ve 2024'e kadar yüksek sevilerde tutmak konusundaki görüşlerini ayrı ayrı dile getirdiler.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da yükselişe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 76 dolar/varilden 80 dolar/varile Brent ise 81 dolar/varilden 84 dolar/varile yükseldi.

Belarus, Ukrayna tahılının herhangi bir önkoşul olmadan Litvanya limanlarına ulaşması için transit geçişlere izin vereceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu, çelik ürünlerine yönelik uygulanan koruma önlemlerini mevcut bitiş tarihi olan 30 Haziran 2024'ten bir yıl önce sonlandırmak için inceleme başlattı.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre ekim ayında Türkiye'nin inşaat demiri ihracatı aylık yüzde 25,8 ve yıllık yüzde 40,4 düşüşle 373.000 ton oldu. Ocak-ekim döneminde ise inşaat demiri ihracatı yıllık yüzde 20,2 düşüşle 4,92 milyon ton oldu.

Ukrayna, hasadının yüzde 85’ini tamamlayarak 4 milyon tonu buğday ve 5,6 milyon tonu arpa olmak üzere 41,9 milyon ton tahıl hasat etti.

Geçen yıl 14 milyon ton olan Avrupa Birliği yumuşak buğday ihracatı bu yıl 14,5 milyon tona ulaşırken, Cezayir, Fas ve Mısır en büyük alıcılar olarak kaldı.