İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1.150 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1.150 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta genel itibariyle çok değişmedi ve geçen haftaki 1.156 puandan 1.150 puana düştü.

adscode

Lakin gemi yakıt fiyatları tüm bölgelerde yüzde 5 düştüğü için reel olarak navlunlarda bir düşüşte
bahsediyoruz. Bazı armatörler Rusya veya Tuna çıkışlı piyasalardan bahisle koşulların hala sağlam seyrettiğini ifade etse de, Karadeniz’e genel olarak mesafeli olanların rapor ettikleri bağlantılar düşüş eğilimine işaret etmeye başladı.

HABERLER

- Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşik Devletler ekonomisi için büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 3,7’den 2,9’a, 2023 yılı için ise yüzde 2,3’ten 1,7’ye düşürdü. Ayrıca IMF, Birleşik Devletler ekonomisinin 2022-2023 yılında yavaşlamasını ancak resesyondan kıl payı kurtulmasını beklediğini de açıkladı.

- Rusya, 1918'den beri ilk kez temerrüde düştü. Kremlin’in açıklamasına göre Rusya, batı yaptırımlarının ödeme yollarını kapatması sebebi ile yükümlülüğünü karşılayacak parası olmasına rağmen ödemeleri gerçekleştirilemedi.

- Standard & Poors (S&P) Avro Bölgesi İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), mayıs ayındaki 54,6 puandan sonra, haziran ayında son 22 ayın en düşük seviyesi olan 52,0 puana geriledi. Üretim miktarı son iki yıldır ilk defa düşüş gösterirken, tedarik zinciri sorunları ve talepteki azalma devam ediyor.

EMTİA HABERLERİ

-  Petrol fiyatları bu hafta biraz toparladı. Batı Teksas tipi ham petrol 108,5 dolar/varil Brent ise 115 dolar/varil seviyesine doğru toparlandı.

- Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı ülkenin 2022 yılı ayçiçeği tohumu üretiminin son 10 yılın en düşük seviyesinde olmasını beklediklerini açıkladı. APK-Inform tahminlerine göre ülkenin toplam ayçiçeği tohumu üretiminin yıllık yüzde 39 düşüşle 10 milyon ton olması bekleniyor

- Cezayir'deki başlıca limanlardan Skikda, yılın ilk dört ayında 325.000 tonun üzerinde klinker ihracatı
gerçekleştirerek, 275.000 ton olan yıllık klinker ihracat hedefini aştıklarını açıkladı. Almanya, Fransa, İngiltere, Senegal, Nijerya ve Meksika klinker ihraç edilen ülkeler olarak duyuruldu. 

Kaynak: www.istfix.com