İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 604 PUANDA KALDI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 604 PUANDA KALDI

ISTFIX bu hafta geçen haftaki seviyeler olan 604 puan civarında kaldı.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Mayıs ayında S&P Global Birleşik Devletler birleşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 54,5 puan ile 13 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, endeksin 50'nin üzerinde ölçüldüğü dördüncü ay oldu. PMI ekonomik aktivitenin en önemli öncü göstergelerinden biri. 50 puanın üzerinde gelen PMI ekonomik büyümeye bunun altı ise yavaşlamaya işaret ediyor.

Euro Bölgesi'nde ise imalat sektörü aktivitesi mayıs ayında 36 ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro Bölgesi imalat PMI endeksi 45,8'den 44,6'a geriledi. Böylece imalat aktivitesi, 2020'de koronavirüs sebebiyle fabrikaların kapandığı dönemden beri en düşük seviyeye indi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı François Villeroy de Galhau, faizlerin yaza kadar zirve yapacağını söylerken, AMB Başkanı Christine Lagarde da enflasyonu durdurmak için orta vadede faizleri yüksek tutmaları gerektiğini belirtti.

Almanya’da üretici fiyatları nisan ayında yıllık yüzde 4,1 artarak Reuters'ın yüzde 4'lük artış beklentisinin üzerinde ölçüldü.

Avrupa’nın genelinde ise Mart'ta yüzde 6,9'a düşen enflasyon, Nisan'da yüzde 7'ye yükseldi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu haftayı da yükselişle geçirdi. Batı Teksas tipi ham petrol 72-73 dolar/varile tekrar çıkarken Brent de 757dolar/varile doğru yükseldi. Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı'na göre Ukrayna’nın bakliyat ihracatı geçen yıla göre 2,73 milyon ton artışla 43,6 milyon tona ulaşırken, buğday ihracatı yaklaşık 15 milyon ton, mısır ihracatı ise 25,75 milyon ton olarak gerçekleşti.

Bu arada Fransa, Almanya ve diğer 10 Avrupa Birliği ülkesi, Ukrayna'nın beş üye ülkeye gıda ithalatına getirilen geçici yasakla ilgili endişelerini dile getiren ortak bir metin yayınladı.

Granüler üre piyasası gelecek dönem fiyatlarına ilişkin belirsizliğe rağmen sabit devam ederken, Hindistan'ın ise önümüzdeki ay içinde yeni bir alım yapması bekleniyor. Avrupa ve Birleşik Devletler'deki amonyak fiyatları ise arzın bollaşması ile önemli ölçüde düşüş gösterdi.