İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 62 PUANLIK BİR ARTIŞ GÖSTERDİ! ENDEKS, 724 PUANA GÖRDÜ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 62 PUANLIK BİR ARTIŞ GÖSTERDİ! ENDEKS, 724 PUANA GÖRDÜ...

ISTFIX Bileşik Endeksi yakıt fiyatlarındaki düşüş ve Reni-Izmail-Kiliya bölgesinde birden artan yük akışlarıyla geçen haftaki 662 puandan 724 puana çıktı.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Fed, Birleşik Devletler bankacılık sistemindeki son çalkantılara rağmen faiz oranlarını 25 baz puan artırdığını açıkladı.

Golden Sachs, bankacılık sistemindeki bunalım nedeniyle Avro Bölgesi büyüme tahminini 2023 için yüzde 0,7'ye düşürdü. Banka bu yıl Birleşik Krallık ekonomisinde herhangi bir ekonomik büyüme görmezken, İngiltere Merkez Bankası'nın mayıs ayında faiz oranlarını artırmasını beklemiyor.

Bundesbank, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 0,4 daralan Alman ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde de daralmasını beklediklerini açıkladı. Avrupa Merkez Bankası ise temmuz ayından bu yana faiz oranlarını 350 baz puan artırdı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta aşağı yukarı sabit denebilir. Batı Teksas tipi ham petrol 69 dolar/varil seviyesinde, Brent ise 75 dolar/varil seviyesindeydi.

İspanya Çimento Birliği’ne (Officemen) göre ocak ayında İspanya'nın çimento tüketimi yıllık yüzde 5 artarken, çimento ihracatı ise yıllık yüzde 10,3 yükseldi.

Geçen ay düşüş gösteren fosfat fiyatları, Avrupa pazarındaki durağanlıkla birlikte stabil devam etti. Potasyum piyasasında ise Avrupa yine benzer şekilde durağan kalırken, Çin ve Brezilya pazarları daha öne çıktı.

Ukrayna Tarım Bakanlığı, 1 Temmuz’da başlayacak 2023-2024 sezonunda kışlık mahsül için ekili alanın 4,1 milyon hektar, buğday mahsulünün ise 16 ila 18 milyon ton civarında olmasını beklediklerini ve buğday ihracatını sınırlamaya gerek görmediklerini açıkladı.

SovEcon, şubat ayındaki kötü hava koşulları sonrası ihracatta yaşanan yavaşlamanın ardından Rusya'nın buğday ihracatı tahminini 44,1 milyon tona düşürdü.

Ukrayna ve Polonya, Ukrayna'nın tahıl ve yağlı tohum ihracatının Polonya üzerinden geçişini kolaylaştırma konusunda anlaşırken, yeni prosedürlerlerin bu hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor.