İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA 543 PUANDA SABİT KALDI...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA 543 PUANDA SABİT KALDI...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta değişim göstermedi ve 543 puanda kaldı. Yakıt fiyatlar düştükçe ve yük akışları arttıkça önümüzdeki haftalarda yukarı yönlü ciddi düzeltmeler beklenebilir.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Devletler ve Çin ilişkileri, balon krizi ve Birleşik Devletler’in Tayvan’la yapmayı planladığı üst düzey görüşmelerinin açıklanması ile son yıllardaki en gerilimli dönemini geçiriyor.

Geçen hafta açıklanan Reuters beklenti anketine ek olarak, Goldman Sachs da Birleşik Devletler Federal Reservi’nden (Fed) önümüzdeki 3 toplantıda 25’er baz puanlık artış beklediğini açıkladı.

ABD’de yıllık enflasyon ocak ayında 15 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 6,4 ile üst üste yedinci ayda gerilemiş oldu.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, enflasyonun tepe noktasını geçtiğini ve ekonomik görünümün daha olumlu olduğunu bildirdi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta geçen haftaki seviyelerini korudu. Batı Teksas tipi ham petrol 76 dolar/varilin biraz üzerinde Brent ise 83 dolar/varil seviyelerinde yani tam olarak geçen haftaki seviyelerinde kaldı.

EUROFER'e göre, ocak-kasım döneminde Türkiye, yüzde 15,2'lik payla Avrupa Birliği'nin en büyük nihai çelik ithalat kaynağı olmaya devam etti. Türkiye’yi yüzde 10,2 ile Güney Kore izledi.

Fransa'da metal sanayi üretimi, kasım ayındaki aylık yüzde 3,6'lık artışın ardından, aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 düşüş gösterdi.

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA), 2022/23 sezonu için Ukrayna mısır ihracatı tahminini 2 milyon ton artırarak 22,5 milyon tona yükseltti.

APK-Inform'a göre Ukrayna'nın tahıl hasadının 2023 yılında yıllık yüzde 13 düşüşle 45,6 milyon ton olması bekleniyor.

Rusya Tarım Bakanlığı, 25,5 milyon tonluk tahıl ihracatı kotasını 203 şirkete dağıtırken, en büyük payı sırasıyla 4,9 milyon tonla Rif Trade House ve 3,2 milyon tonla Grain Gates LLC aldı.

Strategie Grains, 2023/24 Avrupa Birliği buğday mahsulü tahminini 129,7 milyon tona yükselterek, 2022/23 tahmini olan 125,6 milyon tondan yüzde 3’lük bir yükselişe işaret etti.