İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA YÜZDE 15'LİK SERT BİR DÜŞÜŞ KAYDETTİ! ENDEKS 957 PUANA GERİLEDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA YÜZDE 15'LİK SERT BİR DÜŞÜŞ KAYDETTİ! ENDEKS 957 PUANA GERİLEDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 15’lik sert bir düşüş kaydetti. Rus ve Ukrayna işlerinde navlunlar hala piyasanın üzerinde ama orada bile kendi standardına göre düşüş görülebiliyor.Avrupa ve Birleşik Devletler

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz toplantısında 75 baz puan ile beklentilere paralel bir faiz artışına gitti. Haziran ve Temmuz toplantısında yapılan 150 baz puanlık faiz artışı 1980'lerin başından bu yana kaydedilen en sert sıkılaşma hamlesi.

Birleşik Devletler Hazine Bakanı Janet Yellen, ülke ekonomisi için bir resesyon beklemediğini ve son iki çeyrekteki negatif büyümenin resesyon olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi.

Almanya’da Ifo Enstitüsü iş dünyası güven endeksi, yüksek enflasyon ve Rus enerjisinin kesileceği beklentisi sonrası temmuz ayında 88,6 seviyesine geriledi. Bloomberg ekonomist anketine göre beklenti 90,1 idi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) de, Almanya için ekonomik büyüme tahminini yüzde 2’den yüzde 1,2’ye indirirken, 2023 yılı için ise yüzde 0,8’lik bir büyüme beklediğini açıkladı. Almanya ekonomisi geçen yıl yüzde 2,9 büyümüştü.

Öte yanda IMF, Türkiye ekonomisi için büyüme beklentisini ise yükseltti. 2022 yılı için büyüme beklentisi yüzde 2,7’den yüzde 4’e yükselirken, 2023 yılı için ise yüzde 3’ten yüzde 3,5’e yükseldi.

Avro bölgesi enflasyonu mayıs ayındaki yüzde 8,1’den haziran ayında yüzde 8,6’ya yükselirken, Avrupa Birliği enflasyonu ise mayıs ayındaki yüzde 8,8’den sonra haziran ayında yüzde 9,6 oldu. Enflasyon oranları geçen yılın haziran ayında avro bölgesi için yüzde 1,9, AB için ise yüzde 2,2 idi.

Emtia Haberleri

Bu hafta petrol fiyatları arttı. Batı Teksas tipi ham petrol 95 dolar/varilden 99 dolar/varile, Brent ise 103 dolar/ varilden 110 dolar/varile çıktı.

Ukrayna ve Rusya’nın, tahıl koridoru için anlaştıktan sonra Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin koordinasyon gayretleri artarak devam ediyor. Koridor sayesinde Ukrayna kıyılarında bulunun 22 milyon ton buğday, mısır ve diğer ürünleri sevkiyata hazırlanan kargo gemilerine saldırı düzenlemeden seferlerine müsaade edilecek.

Lüksemburg merkezli ArcelorMittal'in yan kuruluşu olan Ukraynalı çelik üreticisi ArcelorMittal Kryvyi Rih, 11 Temmuz itibariyle inşaat demiri üretimine yeniden başladı.

Avrupa Birliği'nin Türkiye için inşaat çeliği ithalatı kotası şimdiden doldu. Avrupa Komisyonu verilerine göre yeni kota dönemi 30 Eylül'de sona erecek.

İtalya'nın çimento ithalatı, mart ayında 136.000 tona ulaşarak şubat ayındaki 101.000 tondan artış gösterdi. Ayrıca, İtalyan çimento ihracatı şubat ayındaki 130.000 tondan sonra hafif bir artışla mart ayında 146.000 tona ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayıs ayında Türkiye'nin koklaşabilir taş kömürü ithalatı aylık yüzde 10,7 artış ve yıllık yüzde 57,6 düşüşle 287.000 ton oldu. Ocak-Mayıs döneminde ise, Türkiye'nin koklaşabilir taş kömürü ithalatı yıllık yüzde 18,3 azalarak 2,09 milyon ton oldu.

Kaynak: www.istfix.com