İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YAKIT FİYATLARININ DA DÜŞMESİYLE 844 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YAKIT FİYATLARININ DA DÜŞMESİYLE 844 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta biraz da yakıt fiyatlarının düşmesi ile 819 puandan 844 puana yükseldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Dünya Bankası küresel ekonomik büyüme tahminlerini düşürürken, global krize müdahale amaçlı 170 milyar dolarlık bir paketi harekete geçirme hazırlıklarına başladı. Dünya Bankası Başkanı David Malpass 2022’de küresel büyüme tahminini ocak ayındaki yüzde 4,1’den yüzde 3,2’ye düşürdüklerini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından yapılan ekonomistler anketine göre, Avro bölgesi ekonomisi büyüme beklentisi yüzde 4,2’den yüzde 2,9’a düştü. Ayrıca, bu yıl için enflasyon oranı beklentisi yüzde 6'ya yükselerek iki ay önceki tahminlerin iki katı seviyesine geldi.

Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard, faiz oranlarını yıl sonuna kadar yüzde 3,5'e yükseltilmesi yönündeki görüşünü yineledi. Bullard'ın önerisine göre, Fed'in bu yıl geri kalan altı toplantının her birinde yarım puan faiz artırımına gitmesi gerekmekte.

Emtia Haberleri

Geçen haftaki hızlı yükselişten sonra petrol fiyatları bu hafta yine düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 102 dolar/ varile Brent ise 106 dolar/varile geriledi.

Mısır'da buğday stokları tarihi düşük bir seviyeye gelerek yalnızca 2,6 aylık iç talebe yetecek düzeye inerken, hükümetin de en az 6 aylık stok hedefinin de önemli ölçüde altında kaldı. Normal bir dönemde, dünyanın en büyük buğday ithalatçısı olan Mısır’a herhangi bir tarihte bir aylık talebine denk olan toplam 1 milyon ton buğday nakil halinde bulunurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, 2022 yılının ilk iki ayında Türkiye'nin sıcak haddelenmiş rulo (sıcak rulo) ithalatı yıllık yüzde 27.6 artışla 864.000 tonu buldu. Söz konusu dönemde Ukrayna, yıllık yüzde 14,1 düşüşle 182.000 tonla Türkiye'nin en büyük sıcak rulo kaynağı olurken, onu 126.500 tonla Rusya izledi. Ayrıca, Fransa ve Hollanda sıcak rulo ihracatı 58.000 tondan 120.000 tona yükselerek ciddi bir artış kaydetti.

Kaynak: www.istfix.com.tr