İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE BİR DÜŞÜŞ YAŞANDI... ENDEKS, 566 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE BİR DÜŞÜŞ YAŞANDI... ENDEKS, 566 PUANA GERİLEDİ

Gemi yakıt fiyatlarında yükseliş devam ettiği için ISTFIX Bileşik Endeksi de dalgalanmaya devam etti ve geçen haftaki 575 puandan 566 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 750 baz puan artışla yüzde 25’e çıkararak son 4 yılın en yüksek seviyesine getirdi.

Avro bölgesi ekonomisi son üç yıldaki en sert küçülmeyi kaydetmeye doğru ilerliyor olabilir. Hamburg Commercial Bank baş ekonomisti De la Rubia Euro Bölgesi GSYH'sinin üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 oranında daralacağını tahmin ettiğini belirtti.

BRICS ekonomik bloğu altı yeni üyenin bloğa kabul edildiğini duyurdu. İran, Suudi Arabistan, Mısır, Arjantin, BAE ve Etiyopya, mevcut beş üye Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'ya katılacak.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da hafif aşağı yönlü vey sabit seyretti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 81,25 dolar/varilden 79,85 dolar/varile düştü. Brent o kadar sert düşmese de aşağı yönlüydü ve 84,8 dolar/varilden 84,5 dolar/varile geriledi.

Birleşik Devletler ve Avrupa Birliği çelik üretiminin faiz oranlarındaki artışın talep üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle 2023 yılında geçen yıla göre düşüş göstermesi bekleniyor.

Rus çelik ihracatı, iç piyasada talebin artması ve yabancı alıcıların yaptırımlarla ilgili riskler sebebiyle yüksek indirimler talep etmesi ile düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, haziran ayında Türkiye'nin inşaat çeliği ihracatı aylık yüzde 48,3 artış ve yıllık yüzde 34,5 düşüşle 305.000 ton oldu. Ocak-haziran döneminde ise inşaat çeliği ihracatı yıllık yüzde 54,4 düşüşle 1,40 milyon ton oldu.

TÜİK'e göre haziran ayında Türkiye'nin sıcak hadde rulo sac (HRC) ihracatı aylık yüzde 5,5 artış ve yıllık yüzde 46,6 düşüşle 87.500 ton oldu. Ocak-mayıs döneminde ise sıcak rulo ihracatı yıllık yüzde 35,8 düşüşle 495.500 ton oldu.

Üre piyasasının Hindistan’ın yeni açıkladığı ihale ve küresel aktörlerin ağustos ve eylül dönemi için kısa pozisyonlar alması sonrası dengelenip stabil kalması bekleniyor.

Kükürt fiyatları ise, Çin'den gelen yüksek talep sonrası son haftalarda yüzde 30'luk artış kaydetti.