İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE DÜŞÜŞ BU HAFTA DA DEVAM ETTİ... ENDEKS, 777 PUANDAN 762 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE DÜŞÜŞ BU HAFTA DA DEVAM ETTİ... ENDEKS, 777 PUANDAN 762 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta genel olarak çok değişmedi ve 777 puandan 762 puana geriledi.

adscode

Umumiyetle faaliyet seviyeleri benzer seyretti fakat Rusya hafta sonu Kerch boğazını kapattığından dolayı etkileri önümüzdeki hafta daha ne görülecek.

HABERLER

-  Avrupa Merkez Bankası’nın en şahin üyelerinden biri olan Alman Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, büyümede zayıflama beklentilerine rağmen bankanın faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğini savundu. - Goldman Sachs, Birleşik Devletler ekonomisinin gelecek 12 ayda resesyona girme ihtimalini yüzde 35’te tutarken, Bloomberg anketinde ise 12 ayda resesyon beklentisi yüzde 60’a yükseldi.

- Goldman Sachs, ayrıca Çin'in 2023'ün ikinci çeyreğinden önce açılmasını beklemediklerini, açılmanın yaşanmasından sonra ise Çin stoklarında yüzde 20'lik bir artış yaşanacağı tahmininde bulundu. Bu arada Çin’in bu hafta sonuna doğru karantina kısıtlamalarını gevşettiği haberi piyasalarda olumlu bir hava estirdi fakat daha fazla gevşeme için bir takvim belirlemedi.

EMTİA HABERLERİ

- Petrol fiyatları bu hafta yine düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 90 dolar/varilden haftayı kapatırken Brent de 96 dolara düştü.

- Türkiye Çelik Üreticileri Birliği'ne (TÇÜD) göre, eylül ayında Türkiye'nin hurda ithalatı aylık yüzde 13,9 ve yıllık yüzde 13,3 düşüşle 1,39 milyon ton oldu. Ocak-eylül döneminde ise Türkiye'nin çelik hurda ithalatı yıllık yüzde 10,5 düşüşle 16,88 milyon ton oldu.

- Ocak-eylül döneminde Ukrayna'nın demirli metal ihracatı yıllık yüzde 65,6 düşüşle 5,18 milyon ton olurken, aynı dönemde Ukrayna'nın yarı-mamül çelik ürünleri ihracatı yıllık yüzde 68,9 ve işlenmiş çelik ihracatı yıllık yüzde 66,1 azaldı.