İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM MI EDECEK?

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM MI EDECEK?

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da tahmin edilebileceği gibi yine düşüş kaydetti ve yüzde 4 düşerek 605 puana geldi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Devletler’de aralık ayı tarım dışı istihdam beklentilerin üstünde artarken, enflasyon göstergeleri için kritik olan ortalama saatlik kazançlardaki artış miktarı beklentilerin altında kaldı.

Avrupa’da enflasyonun kasım ayındaki yüzde 10,1'den aralık ayında yüzde 9,2'ye gerilemesi sonrası, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Mario Centeno faiz oranlarının yakın dönemde zirvesine ulaşacağını söyledi.

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, Rusya’nın 2022'de GSYİH'sının yüzde 2,3'ü kadar bütçe açığı kaydettiğini açıkladı.

Ukrayna savaşından önce Rusya, GSYİH'nın yüzde 1'i kadar bir bütçe fazlasını hedefliyordu.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları geçen haftaki düşüşleri bu hafta geri kazandı. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 74 dolar/varil civarlarından 79 dolar/varile Brent ise 78,5 dolar/varilin biraz üzerinden 85 dolar/varile kadar geldi.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları olumlu hava koşulları sonrası yüzde 7,9 gerileyerek Ukrayna savaşı öncesi seviyelere geldi. Bu durum gübre fiyatları için önem arz ediyor.

Amonyak da dahil olmak üzere küresel kimya endüstrisi piyasası, artan maliyetler ile talebin rekor bir düşük seviyeye düşmesi sonrası 2008 mali krizi seviyelerine geriledi. En son ICIS verileri, Avrupa gübre üretiminin yıllık 25,1 milyon ton düştüğünü gösterdi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'ne (TÇÜD) göre, kasım ayında Türkiye'nin hurda ithalatı aylık yüzde 8,2 düşüşle 1,33 milyon ton olurken, ocak-kasım döneminde ise çelik hurda ithalatı yıllık yüzde 12,8 düşüşle 19,66 milyon ton oldu.

Officemen'e göre, İspanya'da çimento tüketimi yıllık yüzde 1,8 artışla kasım ayında 1,34 milyon tona ulaşırken, ocak-kasım dönemindeki çimento talebi yıllık yüzde 1,5 artışla 15 milyon tona ulaştı. Ayrıca, çimento ve kliker ihracatı kasım ayında yıllık yüzde 24,7 artarken, aralık-kasım döneminde yıllık yüzde 17 düştü.

Rosstat'a göre, 2022 yılında Rusya'nın toplam tahıl hasadının 151 milyon tona, buğday hasadının ise 102,65 milyon tona ulaşması bekleniyor.