ITU BEES R&D'DEN SALİH ZEKİ ÇAKIR'A ZİYARET

ITU BEES R&D'DEN SALİH ZEKİ ÇAKIR'A ZİYARET

ITU Bees R&D Takımı Lideri Müh. Ömer Kara, İMEAK DTO Meclis Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır'ı ziyaret etti.

ITU Bees R&D Takım Danışmanı Dr. Yunus Emre Şenol’un da eşlik ettiği ziyaretin ana konusu gemilerde enerji verimliliği oluşturdu.

Takımlarının atıl ısıdan elektrik enerjisi üretim kabiliyetinin gemilere aktarılması ve gemilerin karbon ayak izinin azaltılması üzerine fikirlerini Kapt. Salih Zeki Çakır ile paylaştıklarını belirten Müh. Ömer Kara, “Ayrıca IMO enerji verimliliği indeksi uyum stratejileri konularında alternatif yöntemler ve yeni projeler konusunda fikir alışverişi yaptık. Sektörün sera gazları salınımı ile ilgili mevcut durumu ve aksiyon planı konularında Sayın Çakır’ın bilgilerinden faydalanma fırsatı yakaladık. Gemilerde enerji verimliliği konusunda yeni projelerle sektöre katkıda bulunmayı hedeflediğimizi vurguladık” dedi.

Deniz kirliliği ile mücadele konusunda yeni bir ürünün müjdesini veren Kara, ürünün geliştirilmesi ve sektörün hizmetine sunulması ile ilgili fikirler de paylaştıklarını dile getiren Kara, “Ayrıca gemi simülatörleri, simülatör eğitimlerinin önemi ve değişen simülatör teknolojilerine entegrasyon konularını görüştük” diye konuştu.

Kaynak: Denizcilik Dergisi