İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ GELENEKSEL BALIK GÜNÜ DÜZENLENDİ

İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ GELENEKSEL BALIK GÜNÜ DÜZENLENDİ

137. düzenlenen ‘Balık Günü’ İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde gerçekleşti.

Balık Günü etkinliğine; İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, davetliler, akademisyenler, mezunlar ve öğrenciler katıldı.Etkinliğin ilk konuşmasını İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan yaptı. Arslan yaptığı konuşmada:
                                                                                                                                         
“Bugün, büyük bir mutluluk içerisindeyim. Türk denizciliğinin en kıymetli kurumlarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin dekan vekili olarak bu kürsüden sizlere hitap etmenin gururunu yaşıyorum. Sorumluluğumun farkındayım. Bu kurumda taş taş üstüne koyan kim varsa hepsine teşekkür ederim.Bu kurum; çok başarılı kaptan ve mühendisler, sektör içi ve sektör dışı her alanda en başarılı kişileri yetiştirmiştir. Kaptan Altay Altuğ Binası hizmete açılmıştır. Fakültemizin diğer ihtiyaçları da verilen emekler ile karşılanacak. 40,50,60 yıllık mezunlarımız burada… Hepsi birer cevher gibi yanı başımızda. Öğrenci kardeşlerimizle buluştular. Genç cevherleri ne kadar güzel işlersek, o kadar güzel şeylere imza atabiliriz. Her balık gününde, daha gelişmiş bir fakülte görmeniz için çok çalışacağımıza söz veriyorum.” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi DEFAMED Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Teker kürsüye çıktı. Teker, yaptığı konuşmada:

“Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapamadığımız etkinliğimizde, geçmiş yıllardaki mezunlarımıza ödül vermenin gururunu yaşıyoruz. Dayanışma meşalesini bu zaman dek taşıyan ve emek veren tüm sektör çalışanlarımıza saygılarımızı iletiyoruz. Türk denizciliğine bir fayda sağlamak için, değişen eğitim sistemlerine ayak uydurmaya çalışan kurumumuzda emeği geçen herkesi saygıyla selamlamak istiyorum.Mezunlar cemiyeti olarak, bu kurum için tüm imkanlarımızı kullanmaya hazırız. Bu minvalde, İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışmaya her zaman varız. Başarılı olmak için gereken kritik yolları, öğrencilerimiz için kolaylaştıracağız. Öğrencilerimizin yerinde kararlar vermeleri adına, onlara vizyon sağlayacağız.” açıklamalarına yer verdi.

Ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi DEFAV Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe bir konuşma gerçekleştirdi.
Meşe, yaptığı konuşmasında:“Okulumuzu her zaman lokomotif olarak yukarıya taşıyacağız. Bu okuldan yetişen bizlerin, bu okula borcu var. Okulda başlayan, denizde devam eden bir hayatımız var. Bizler, kardeşliğimizi koruyarak değerlerimize sahip çıkarız. Aramızdaki sevgi ve saygıya bağlı bir anlayış var. Bu ruhu kaybetmediğimiz müddetçe bu sektöre katkılarımız devam edecek. Kendinize güvenin. Yüzyılı aşkın gelenek ve geçmişinize sahip çıkın.” sözlerine yer verdi.

1960,1961,1970,1971,1980,1981 mezunlarına günün anısına plaket takdim edildi.Ayrıca geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden UZMAR Denizcilik Onursal Başkanı Kaptan Altay Altuğ anısına anma filmi tanıtımı gösterildi.Kaynak: TURKDENİZ.COM