İTÜ'DE KAPTAN ALTAY ALTUĞ YEMEKHANE VE LABORATUVAR BİNASI AÇILIŞI DÜZENLENDİ

İTÜ'DE KAPTAN ALTAY ALTUĞ YEMEKHANE VE LABORATUVAR BİNASI AÇILIŞI DÜZENLENDİ

UZMAR Denizcilik'in katkılarıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde Kaptan Altay Altuğ Yemekhane ve Laboratuvar Hizmet Binası açılışı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşti.

UZMAR Denizcilik'in destekleriyle İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde Kaptan Altay Altuğ adına yapılan Yemekhane ve Laboratuvar Binası hizmete girdi.

Açılış törenine, son Başbakan ve Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım,  UZMAR Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Altuğ, İTÜ Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Piri Reis Üniverstesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ile çok sayıda akademisyen ve sektör paydaşı da katıldı.Törenin açılış konuşmasını yapan İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt UZMAR'a teşekkürlerini ileterek şu açıklamalarda bulundu:

"Öğrencilerin eğitim gördüğü dershaneler ve kütüphaneler maalesef yetersiz kalıyordu. Yenilenmesi gereken binalarımız mevcuttu. Deprem yeterliliği bulunmayan yapıların yenilenmesi gerektiği ifade edilmişti. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz bina, öğrencilerimizin eğitim ve kültür faaliyetlerinin tüm fonksiyonlarını yerine getirecek bir bina hâline gelecektir.Rektörlüğümüz ile hummalı çalışmalar sonucu böyle bir şeye imza atmak istedik. Altuğ ailesinin bağış ve destekleriyle bu projeyi gerçekleştirdik. Beybaba'dan öğrendiğimiz jargon şu şekildeydi: "Denizden elde ettiğin kazancı, başka bir yerde harcarsan seni affetmez."

Bu motto ile Kaptan Altay Altuğ’un bağışı için kendilerine şükranlarımızı sunuyor; sıhhat ve afiyetler diliyoruz. Fakülte mezunlarımızın takım çalışmasıyla yapmış oldukları eserlere devam edeceğiz. İTÜ ile  İMEAK Deniz Ticaret Odası arasında bir projemiz söz konusu. Kıyı ötesi tesislerde çalışacak personel eğitimlerinin yapıldığı eğitim havuzu; akademik personel gelişimi önemli bir adım olacak. Bu ve benzeri projelerde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Fakülte mezunlarımızın dün olduğu gibi yarın da bizlere destek olacağını biliyoruz.”

Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt'ün ardından, UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Altuğ, kendileri için gurur dolu bir gün olduğunu ifade ederek, 'denizden aldığımızı denize vermeye devam edeceğiz' dedi.

Noyan Altuğ'un konuşması şu şekilde:

“Babam Altay Altuğ, 1952 yılında Yüksek Denizcilik Okulu'ndan mezun oldu. Geriye doğru baktığımda, zorluklar ve sıkıntılar içerisinde okumuş ve büyümüş olduklarını görüyorum. Babam, kendisini imkansızlıklar içerisinde bulduğu bir dönemde bu okulu kazandı. Okul ona, misyon ve vizyon kazandırmaya devam etti.Babam, bizleri de zorluklarla büyüttü. Bizlere hem anne hem baba oldu. Bizi bu yaşımıza dek motive eden tek karakterdi. Abim kaptan, ben makineciyim. Ailecek bu sektörün içerisindeyiz. Keza, bizler gibi sektöre katkıları olan okul mezunlarımız var. Binali Bey’in okul ve eğitim projeleri oldu. Kendisine bu doğrultuda teşekkürlerimi sunuyorum.

Okulumuz da birçok ihtiyaç var.  O kadar çok eğitim ihtiyacı var ki... Bizim amacımız, çocuklarımızın hayatlarının başlangıç aşamasında eşit imkanlara sahip olmaları. Bizim yapmış olduğumuz işler, denizlerde kum taneleri gibi.

Biz denizdeki hayatımıza yatırım yapıyoruz. Yüksek Denizcilik Okulu, sektörümüzü sırtında taşıyan kurumlardan birisi. Bizi bir araya getiren bu okulun ruhudur. Bu bakımdan okulumuzun belli bir mesleki onuru yakışır binalara sahip olması çok önemli.

Bu projenin başlangıcını Binali Bey ve Babam Altay Altuğ yaptı. Daha ilerideki projeleri de gerçekleştireceğiz. Kısa zamanda bunun üstesinden geleceğiz. İmkanlar doğrultusunda; İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın bizlere destek olmasını temenni ediyoruz. Bu öğrenciler bizim geleceğimizi temsil ediyorlar.

UZMAR Ailesi olarak, 'denizden aldığımızı denize veriyoruz' vizyonuyla ilerlemeye devam edeceğiz."

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı söz olarak, denizcilik eğitimine verdikleri desteğin artarak devam edeceğini belirtti. Kıran konuşmasında;


"İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak bu sektörün çatı kuruluşuyuz. Sektörün bileşenleri bizim çatımız altında toplanıyor. Denizciliğimizi ileriye götürecek her kuruma kapımız sonuna kadar açık. Her türlü desteğe ve işbirliğine açığız. Hâlihazırda imkanlarımız doğrultusunda elimizden geleni yapıyoruz.Eğitim bizim en öncelikli konumuz. Kaynaklarımızın yüzde ellisini eğitime harcıyoruz. Denizcilik eğitimine katkılar sağlamaya devam edeceğiz. Bu ülkenin geleceğini kurtaracak olan sektör, kuşkusuz denizcilik sektörüdür.

Dünya hızla değişiyorken; bu duruma uyum sağlayabilecek nesilleri yetiştirmemiz gerekiyor. Bu sektörün bir numaralı konusunu eğitim olarak belirlemeli ve bu minvalde adımlar atmalıyız. Biz Deniz Ticaret Odası olarak her türlü görüşme ve teklife açığız.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra, söz alan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu da UZMAR'ın denizcilik eğitimine verdiği katkılardan dolayı müteşekkir olduklarını dile getirerek:

"Açılışını yapacağımız bu binada, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına çok büyük katkılar sağlanacak. Bu açıdan UZMAR Denizcilik'e çok teşekkür ediyorum. Özel teşekkürlerimi ise; Binalı Yıldırım, Kaptan Altay Altuğ, Suat Suay Umut’a sunuyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin marka değerini yükseltmek adına yapılan bu çalışmalar aile bağlarımızı güçlendiriyor.

Maddi ve manevî olan her katkı, bizleri son derece mutlu ediyor. Kıymetli mezunlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu bina, sosyal alanlarıyla çok önemli bir konum hâline gelecek. Büyük bir projeye imza atıldı.Deniz Ticaret Odası ile başlattığımız bir diğer projemiz daha var. Yüzme havuzunun tadilatı projesi. Bu havuzda sadece uygulama maksatlı eğitimler yapılmıyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı akreditasyonlu eğitimler yapılıyor. Bunların hepsi yerli ve milli imkanlar ile yapıldı. Bundan sonra birçok özel sektöründe eğitimleri gerçekleştirilecek.

Fakültemizin eğitim ihtiyaçlarının gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Deprem vesilesiyle yıkılan binamız adına denizcilik sektörümüzden önemli isimleri desteğe çağırıyoruz. Fakülteyi derli toplu hâle getirmek istiyoruz. Sektör adına çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir proje daha var. Denizcilik sektörüne hitap edecek bir denizcilik müzesinin olmasını istiyoruz. Bu müzeyi, fakültemiz bünyesinde yapmak istiyoruz.

Umuyorum, bunu da başaracağız. Katkılarınızı bekliyoruz. Türk denizciliğine vizyon katacak yeni nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Binali Yıldırım'ın konuşmasının ardından Kaptan Altay Altuğ Yemekhane ve Laboruvar Binası'nın kurdele gerçekleşti.

Binali Yıldırım'ın açıklamaları için tıklayınız...

Protokol üyelerinin yeni hizmet binasını gezmesi ile açılış töreni sona erdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM
 

 

 

 

  

"