İZMİR, SEATRADE CRUİSE MED FUARINA TALİP OLDU

İZMİR, SEATRADE CRUİSE MED FUARINA TALİP OLDU

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Seatrade Cruise Med Fuarı’nın 2023’te İzmir’de yapılması için girişimde bulunacaklarını açıkladı.

Costa Grubu’nun fiyat politikası nedeniyle Türkiye operasyonlarına son vermesini üzüntü ile karşıladıklarını belirten Öztürk, Seatrade Cruise Med Fuarı’nın TUI Cruises, Costa Crociere, Celestyal Cruises, MSC Cruises ve Viking Cruises dahil Avrupa’nın dört bir yanından kruvaziyer profesyonellerini buluşturduğunu dile getirdi.

DTO İzmir Şubesi Ağustos ayı meclis toplantısında konuşan Yusuf Öztürk, navlunların 6-7 kat arttığı bir dönem yaşandığını ve henüz bir gevşeme olmadığını belirtti. Öztürk, “Bunun sebebini üretim merkezinin doğu, tüketim merkezinin batı olmasından kaynaklanan mesafe oluşturuyor” dedi. Dünya kruvaziyer devi Costa Grubu’nun Türkiye uğraklarına son vermesinin turizme olumsuz etkilerine değinen Öztürk, “Costa Grubu’nun bu kararında beklentinin üzerindeki fiyat artışları etkili oldu. İstanbul uğrakları iptal edilince, İzmir’in de etkilenmesi kaçınılmaz oldu” diye konuştu.
İzmir-Selanik arasında feribot seferlerinin bu ay içinde başlayacağını duyuran Öztürk, pandemi nedeniyle iki yıldır gerçekleştirilemeyen Seatrade Cruise Med Fuarı’nın 14-15 Eylül tarihlerinde İspanya’nın Malaga kentinde gerçekleştirileceğini kaydetti. Öztürk, “2023’te fuarın İzmir’de yapılması için Malaga’da yoğun bir mesai harcayacağız. Umarım, fuarı İzmir’e getiririz” dedi.

DTO İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Deniz ise bölgede dökme yük navlununun yükselmesinin beklendiğini hatırlattı. Deniz, “Ukrayna- Rusya Savaşı dolayısıyla çıkışın sadece Ukrayna kanalıyla olması, Rusya’nın ruble ile ticaret zorunluluğu tahıl koridorunda beklenen hareketi engelliyor. Ancak asıl büyük risk Mısır’da yaşanıyor. Mısır’dan yurtdışına para göndermede ciddi sıkıntı yaşanıyor” diye konuştu. DTO İzmir Şube Meclis Üyesi Engin Palaoğlu da deniz kirliliği, düzensiz avcılık ve istilacı balıklar nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi