JAPONYA DOĞALGAZDA İSTİKRARLI ARZ İÇİN ORTADOĞU’YA YÖNELİYOR

JAPONYA DOĞALGAZDA İSTİKRARLI ARZ İÇİN ORTADOĞU’YA YÖNELİYOR

Japonya’da gaz lobisi Başbakan Fumio Kishida’nın Ortadoğu ziyaretinde ülkeye LNG ve diğer yakıtlarda güvenilir tedarik sağlamasını umuyor.

adscode

Japonya Gaz Birliği (JGA) Başkanı Takahiro Honjo yaptığı açıklamada, Başbakan Fumio Kishida'nın bu ay yapmayı planladığı Ortadoğu gezisinin Japonya'nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve diğer yakıtların istikrarlı arzını sağlamasına yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Kaynak bakımından fakir olan Japonya, büyük ölçüde petrol ve LNG ithalatına bağımlı olduğu için enerji güvenliğini artırmaya çalışıyor. Kishida, Litvanya’da gerçekleşecek NATO zirvesine katıldıktan sonra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'ı ziyaret edecek. Honjo, "Ülkeler arasındaki ilişki, istikrarlı yakıt tedariki için çok önemli olacak" dedi.

LNG’de rekabet Ukrayna Savaşı’yla giderek kızışırken, özellikle Avrupa'nın Rusya'dan gelen boruhattı gazının yerini doldurması için çok büyük miktarlarda LNG ihtiyacı var. Katar’ın dünyadaki en büyük LNG tedarikçisi olduğunun altını çizen Honjo, Japon LNG alıcılarının Katar ile uzun vadeli sözleşmeleri dikkate alıp almamaları gerektiği sorulduğunda, bunun bireysel stratejilere bağlı olacağını söyledi.

Kaynak: Ekonomim.com