JAPONYA DONANMASININ YENİ DENİZALTISI SUYA İNDİRİLDİ

JAPONYA DONANMASININ YENİ DENİZALTISI SUYA İNDİRİLDİ

Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) tarafından aktarıldığı üzere, ikinci Taigei sınıfı denizaltı Hakugei’nin suya indirme töreni Kawasaki Heavy Industries tersanesinde gerçekleştirdi.

Yeni denizaltı, Mart 2023’te yapılması planlanan Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nde hizmete alınma töreninden önce son donatım faaliyetlerinde ve deniz denemelerinden geçecek.

Taigei sınıfı denizaltılar (29SS), Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için geliştirilmiş Sōryū sınıfı denizaltıların halefi olan yeni bir Dizel/Elektrikli saldırı denizaltıları sınıfıdır.

Taigei sınıfı denizaltının tasarımı, Sōryū sınıfı denizaltılara çok benzer, ancak öncekinden 100 ton daha ağırdır. Sınıfın ilk denizaltısı Taigei, Oyashio ve Soryu sınıfı denizaltıların ardından yeni Taigei sınıfı kategorisinde ilk olacak. Sınıfın ilk denizaltısı Taigei, Ekim 2020’de denize indirildi ve bu yılın Temmuz ayında deniz denemelerine başlandı. Mart 2022’de hizmete alınması bekleniyor.

Taigei Sınıfı denizaltılar 84,0 metre uzunluğa, 9,1 metre genişliğe ve 10.4 metre drafta ve ayrıca 3.000 ton deplasmana sahiptir. Bu yeni denizaltı, Lityum-İyon piller kullanan Dizel/Elektrikli tahrikle çalışmaktadır. Silah yükü, Type 89 torpido ve Harpoon gemisavar füzelerini fırlatabilen 6 adet HU-606 21 inç (533 mm) torpido tüpünden oluşmaktadır.

Kaynak: defenceturk.net