KLAS KURULUŞLARI ULUSLARARASI BİRLİĞİ (IACS), RUSYA DENİZCİLİK SİCİLİ'NİN ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALDI

KLAS KURULUŞLARI ULUSLARARASI BİRLİĞİ (IACS), RUSYA DENİZCİLİK SİCİLİ'NİN ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALDI

IACS Konseyi, Rusya Denizcilik Konseyi'nin IACS üyeliğini geri çekti.

Dünyada yük taşıyan gemileri yüzde 90'ının klaslama standartlarını belirleyen IACS (Klas Kuruluşları Uluslararası Birliği), Rusya Denizcilik Sicili'nin (RMRS) üyeliğini iptal etti.

IACS'tan yapılan açıklamada: "Ukrayna'daki son dönemde yaşanan gelişmeler ve bunun sonucunda dünya çapında hükümetler ve diğer kuruluşlar tarafından, özellikle de IACS'nin yerleşik olduğu Birleşik Krallık'taki yaptırımlar dahil; IACS Konseyi, tüm yasal gerekliliklere tam olarak uyduğundan emin olmak için gelişen yaptırım ortamını sürekli olarak gözden geçirmektedir.

Devam eden değerlendirmenin bir parçası olarak ve harici yasal tavsiyenin alınmasını takiben, IACS Konseyi, Rusya Denizcilik Sicili'nin (RMRS) devam eden IACS üyeliğinin artık geçerli olmadığını kabul etti.  Bu nedenle ve Üyelerinin %75 veya daha fazlasının mutabakatını gerektiren Şartı hükümleri uyarınca; IACS Konseyi, Rus Denizcilik Sicilinin IACS üyeliğinin derhal geri çekilmesine ilişkin bir Kararı kabul etmiştir.  

IACS, bu kararla sonuçlanan koşullardan derin üzüntü duymaktadır ve Ukrayna'daki düşmanlıkların en kısa sürede sona ermesini ve bölgeye barışın geri dönmesini ummaktadır." ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM