KUZEY KUTBU BÖLGESİNDE KÜRESEL GÜÇLERİN DENİZ YOLLARI İÇİN YAŞADIĞI GERİLİM SÜRÜYOR

KUZEY KUTBU BÖLGESİNDE KÜRESEL GÜÇLERİN DENİZ YOLLARI İÇİN YAŞADIĞI GERİLİM SÜRÜYOR

Danimarka, Kuzey Kutbu bölgesi de dahil olmak üzere Çin, İran ve Rusya'dan gelen artan oranda casusluk tehdidi olduğunu bildirdi.

Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servisi tarafından yapılan açıklamada, aktif küresel rolünün ülkeyi cazip bir hedef haline getirdiği ve Danimarka'ya karşı çok sayıda casusluk girişimi örneği olduğunu aktardı.

İstihbarat teşkilatının karşı istihbarat birimi direktörü Anders Henriksen tarafından kaleme alınan bir raporda, "Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları'na yönelik yabancı istihbarat faaliyetlerinden kaynaklanan tehdit son yıllarda arttı." ifadesi yer aldı.
 
Grönland ve Faroe Adaları, Danimarka Krallığı'nın bir parçası olmakla birlikte özerk bölgeler.

Arktik Konseyi forumunun üyesi olan her iki bölge de dış politika ve güvenlik konularında Kopenhag'a bağlı hareket ediyor.

Raporda, 2019 yılında Grönland Dışişleri Bakanı'nın ağzından yazılan ve bir ABD Senatörüne 'bağımsızlık referandumunun yaklaştığını' belirten sahte bir mektup gönderildiği bir olaya atıfta bulunuldu.

Raporda, 'mektubun, Danimarka, ABD ve Grönland arasında kafa karışıklığı ve olası bir çatışma yaratmak isteyen Rus nüfuz ajanları tarafından uydurulmuş ve internette paylaşılmış olması kuvvetle muhtemel' denildi.
 
Rusya'nın Danimarka Büyükelçisi Vladimir Barbin ise, Reuters'a gönderdiği bir e-postada, mektupla ilgili iddiaları sahte olarak nitelendirdi.

Barbin, daha önce ABD'nin Danimarka dış istihbarat biriminin yardımıyla dönemin Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu Avrupalı liderleri dinlemesi skandalına atıfta bulundu.

Kaynak: Euronews