LİMASOL AÇIKLARINDA GÖRÜLEN TÜRK BANDIRALI GEMİ ENDİŞE YARATTI

LİMASOL AÇIKLARINDA GÖRÜLEN TÜRK BANDIRALI GEMİ ENDİŞE YARATTI

Limasol açıklarında görülen Türk bayraklı geminin endişe yaratması üzerine açıklama yapan GKRY Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Marina Hacımanoli, geminin Türk gemisi olmadığını söyledi.

adscode

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan GKRY Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Marina Hacımanoli, Lübnan bayrağı taşıdığı için bu geminin Türk gemisi olmadığını ifade ederek “Geçtiğimiz Kasım ayında Türk menşeli bir şirket tarafından satın alındı, üzerinde bulunan büyük bayrağın nedeni budur” dedi.

Marina Hacımanoli “Söz konusu gemi geçtiğimiz Cumartesi günü sadece yakıt ikmali amacıyla Limasol’a demirlemiş ve Pazar sabahı Lübnan'a doğru yolculuğuna devam etmiştir” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin, Türk bandıralı gemileri kabul edip etmediği sorusuna Marina Hacımanoli “Türkiye Cumhuriyeti'nin aksine bizim Türk bandıralı gemilere ya da Türk çıkarlarına hizmet eden gemilere yönelik bir ambargomuz yok. Bu gemilerin Cumhuriyetimizin limanlarına demirlemeleri kesinlikle yasaldır, bu nedenle Türkiye’nin gemilerimize dayattığı önlemlerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ancak işgal altındaki bölgelerden gelen herhangi bir gemi yasa dışıdır” dedi.

HABERİN KAYNAĞI: KIBRIS GAZETESİ