MERSİN SERBEST BÖLGESİ'NDE YER ALAN LİMAN MERSİN LİMANI'NDAKİ SIKIŞIKLIĞI GİDEREBİLİR Mİ?

MERSİN SERBEST BÖLGESİ'NDE YER ALAN LİMAN MERSİN LİMANI'NDAKİ SIKIŞIKLIĞI GİDEREBİLİR Mİ?

2023 yılının ilk 9 ayı içerisinde 2,8 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirilen Mersin Serbest Bölgesi’nde yıl sonuna kadar hedef 4 milyar doların üzerine çıkmak.

adscode

2023 yılının ilk 9 ayı içerisinde 2,8 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirilen Mersin Serbest Bölgesi’nde yıl sonuna kadar hedef 4 milyar doların üzerine çıkmak. Bölgede aynı zamanda doğrudan ve dolaylı olarak 11 bin kişinin istihdamı sağlanıyor.
 
Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olarak 877 dönüm arazi üzerine kurulan ve 1988 yılında ticari faaliyetine başlayan Mersin Serbest Bölgesi’nin, bu yıl ki ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesinin üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Mersin Serbest Bölgesinin ticari faaliyete başladığı yıldan bu yılın eylül ayı sonuna kadar gerçekleşen ticaret hacmi toplamının 78 milyar dolara ulaştığını söyleyen Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, en fazla ticaret yapılan ülkeler arasında ABD, Irak, Mısır, İtalya, Hollanda, Çin ve Almanya’nın yer aldığını aktardı.

6 Şubat depremlerinde İskenderun Limanı’nın hizmet veremez duruma gelmesi sebebiyle tüm yük ve gemilerin Mersin Limanı’na yönlendirildiğini bu sebeple, limanda trafik sıkışıklığı yaşanarak maliyeti arttırdığını sözlerine ekleyen Avcı, “Mersin Serbest Bölge Rıhtımlarımız uluslararası standartlarda her türlü gemilerin işlem görmelerine uygun özelliklere sahip olduğundan sektöre hizmet verebilecek durumdadır.

Serbest Bölge’ye 2. Kapının da açılmasıyla liman aksında çalışacak araçların geçişine uygun yapıya getirilmiştir. Bölgeye konvansiyonel gemilerin yanaştırılması konusunda Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün uygun görüşü mevcut olup Gümrükler Genel Müdürlüğü ile Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü’nün konunun uygulanmasına yönelik müsaade ve yöntem oluşturması mümkün olduğu taktirde sektörün sorunlarına destek vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dünya Gazetesi