Okyanuslara dair öğreneceğiniz ilginç ve korkunç bilgiler...

Okyanuslara dair öğreneceğiniz ilginç ve korkunç bilgiler...

Okyanusun en derin noktası Challenger Çukuru'na bugüne dek sadece 3 kişi inebildi.

adscode

Gezegenimizin çoğunu kaplayan bu derin, ihtişamlı ve esrarengiz sularla ilgili bilgimiz ise Mars ile ilgili bilgimizden daha az. Sizler için bu engin sularla ilgili bazı ilginç gerçekleri derledik.

Gezegenimizin yüzeyinin %71'inin okyanuslarla kaplı olduğunu söyleyerek başlayabiliriz.

Okyanuslar ile ilgili pek sık oturup düşünmediğimiz ya da konuşmadığımız ortada ama bakınız örneğin burası Pasifik Okyanusu. Çok büyük değil mi?Okyanusun ortalama derinliği yaklaşık 3.70 km.Bu da dünyanın en uzun binası olan, 160 katlık Burj Khalifa'nın tam 4.5 katı demek.

Okyanusun en derin noktası Challenger Çukuru, Pasifik Okyanusu'nda Mariana takımadalarının yakınında yer alıyor.Çukurun en dip noktası yaklaşık 11 km derinlikte yer alıyor.

O derinlikteki basınç Nat Geo'nun benzetmesine göre üzerinize 50 tane uçak konması kadardır diyebiliriz.

Okyanusların bu derinliklerinin %95'ine yakını henüz keşfedilmedi.

Günümüze kadar okyanusun bu kadar derin yerlerine sadece 3 kişi gidebildi. 1960 yılında Don Walsh ve Jacques Piccard, Challenger Çukurunun 11.000 metre derinliğinde Trieste sualtında 20 dakika kaldılar.Aynı deriliğe varan üçüncü kişi de 2012 yılında, Titanik'in ünlü yönetmeni James Cameron oldu.

Bu demek oluyor ki, aslında günümüzde okyanuslar ile ilgili elimizde var olan bilgi birçok gezegen ile ilgili sahip olduğumuz detaydan çok çok daha az.Güneş sistemindeki en büyük volkanın Mars üzerindeki Olympus Mons olduğunu 1971'den bu yana biliyoruz. Fakat dünyanın en büyük volkanının Tamu Massif olduğunu 2013'te keşfettik.

Pasifik Okyanusu'nda bulunan Tamu Massif, İngiltere kadar bir alan genişliğinde.

Yine yalnızca 3 yıl önce, gezegenimizin iç katmanlarında şimdiye dek bilinen okyanusların büyüklüğünün 3 katı miktarında su rezervi bulunuyor.

Batıklarda bulunan hazinelerin toplam ederinin 60 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.Her yıl denizlerde 10.000 kargo konteyneri kayboluyor.Küba kıyılarında, derin sularda araştırmacılar batık kente benzeyen bir oluşum bulundu. Bu batığın kayıp şehir Atlantis olduğu söylentileri var.Okyanuslarda bulunan bir esrarengiz şey de, Avustralya'nın doğusunda yer aldığı keşfedilen dev bir kara parçası. Sular altında olsa da Zealandia adında yeni bir kıta olması söz konusu.

Bir başka ilginç bilgi ise Pasifik Ateş Halkasının, dünyanın yanardağlarının %75'ini içinde bulundurması.Ve gezegenimizde meydana gelen depremlerin %90'ı bu şeritte meydana geliyor.

Kaynak: ONEDİO