RUSYA UKRAYNA SAVAŞI'NIN DENİZ TAŞIMACILIĞI VE SÖZLEŞMELERE ETKİLERİ NELER?

Rusya-Ukrayna savaşının denizcilik sektörüne etkileri KOSDER Akademi'de konuşulmaya devam ediyor.

Esenyel&Partners Yönetici Ortağı Selçuk Esenyel'in konuk olarak önemli bilgiler aktardığı söyleşinin moderatörlüğünü de Akis Denizcilik Kurucu Ortağı Seden Öztorun Çarklar yaptı.

UKRAYNA VE RUS LİMANLARINA SEFER YAPMAK REDDEDİLEBİLİR Mİ? 

Seyrüseferin güvenli sularda yapılması esasını anlatan Selçuk Esenyel:


"Sadece güvenli liman olması yeterli değil aynı zamanda rotanın da güvenli olması lazım. İçinde bulunduğumuz durumda Karadeniz’de bulunan Ukrayna ve Rus limanları güvenli liman olarak kabul etmek kolay değil, zira mayınlar rotanın da güvenli olmadığını ortaya koyar durumda. Her durumda Savaş/Savaş Rizikosu Klozu incelenip buna göre seyrüseferin gemi, mürettebat ve yükün selameti açısından bir tehdit oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmelidir." şeklinde konuştu.

SİGORTA VE SİGORTAYA BAĞLI MASRAFLAR

P&I Sigortası ve kapsamı detaylıca incelenmesi gerektiğini dile getiren Esenyel:


"Charter Party hükümleri uyarınca sigorta ve bağlı masrafların kimin üzerinde olduğuna dikkat edilmelidir. Gemi malikinin savaş bölgesine sefer yapılmasına izin vermesi şartıyla ve çarter partide özel hüküm yoksa gemi kiracısı veya çarterer bu masrafları katlanabilir. Sözleşmedeki klozlara dikkatlice bakılması gerekiyor. İlgili limanın mevcut durumuna bakılmalı. Bayrak Devletinin tavsiye ve talimatlarına bakılmalı. Ukraynalı personel ve/veya Ukraynalı bir firmanın işletmesinde veya sahipliğinde bulunan gemiler gitmekten imtina edebilir ve haklı kabul edilebilir." açıklamalarında bulundu.

AB, ABD VE BİRLEŞİK KRALLIK YAPTIRIMLARI

ABD, AB ve Birleşik Krallık Yasaklı Kişi/Kurum/Kuruluşlar listelerinin yakından takip edilmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Esenyel:

"Birleşik Krallık limanları Rus gemilerine kapatılmıştır. Amerikan doları ile yapılan işlemlerin denetim altında olmasından dolayı Gemi Kira ve Zaman Charter ilgililerinin listelerde yasaklı olup olmadığına bakmak gerekir." dedi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM