RUSYA'NIN KARADENİZ'DE GEMİYE ASKER İNDİRMESİNE TEPKİLER SÜRÜYOR! BÖLGEDEKİ SON DURUM VE MAHSUR KALAN GEMİLER İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER NELER?

Rusya'nın Karadeniz'de Şükrü Okan isimli gemiye asker indirmesine tepkiler sürüyor.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik, önceki gün Şükrü Okan isimli Türk sahipli gemiye Rusya'nın tepki çeken uygulamasını ve Ukrayna limanlarında mahsur kalan Türk sahipli gemilerin son durumu değerlendirdi.
Savaşın deniz ticaretini olumsuz etkilediğini aktaran Başkan Hakan Çendik, denizcilerin alışık olmadığı ve hoş olmayan uygulamalara maruz bırakıldığını aktardı.

Bir buçuk yılı aşkın bir süredir Ukrayna limanlarında mahsur tutulan gemilerin sahiplerinin maddi ve manevi kayıplarına da değinen Çendik, gemilerin  savaş bölgesinden tahliye edilmesi ve bölgede bulunan deniz ticaret filosunun daha emniyetli şartlarda taşımacılık faaliyetlerini sürdürmeleri için gerekli girişimlerin en kısa sürede yapılmasını beklediklerini söyledi.

Haberde ayrıca Nikolaev Limanı'nda bulunan ORION S gemisinin mürettebatı Zeinal Iskianderov da bölgedeki son durumu anlattı.

Video: NTV