ŞEKİP AVDAGİÇ: "KONTEYNERDE 1.600 DOLARLIK FİYATLARA DÖNMEK ARTIK HAYAL"

ŞEKİP AVDAGİÇ: "KONTEYNERDE 1.600 DOLARLIK FİYATLARA DÖNMEK ARTIK HAYAL"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyadaki konteyner kriziyle önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyadaki konteyner kriziyle Batılı ekonomilerin tedarik zincirlerinde kalıcı bir sorgulamanın yaşandığına işaret ederek, bu durumun Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına yakınlığı nedeniyle Türkiye için avantaj yarattığını söyledi. Avdagiç, “Konjonktür, küresel tedarik zincirinde güçlü bir ‘hub’ olmaya odaklanması konusunda Türkiye’ye her zamankinden daha güçlü kaçırılmaz bir fırsat sunuyor” dedi. Şekip Avdagiç, ihracattaki hızlı artışları, lojistikteki bu “değişimin ayak sesleri” olarak niteledi. Dünyada önce konteyner ve navlun fiyatlarının yükseldiğini, şimdi de ciddi bir enerji krizi yaşandığını kaydeden İTO Başkanı Avdagiç, “COVID-19 öncesi, bir konteynerin Şanghay’dan Los Angeles’a nakliyesinin maliyeti yaklaşık 1.600 dolardı. Bugün, aynı rotada navlun için ödenecek fatura tutarı, tam 20 bin dolar” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “COVID-19 öncesi, bir konteynerin Şanghay’dan Los Angeles’a nakliyesinin maliyeti yaklaşık 1.600 dolardı. Bugün, aynı rotada navlun için ödenecek fatura tutarı, tam 20 bin dolar. O da uygun boş konteyner bulacak kadar şanslıysanız” dedi.

İTO Başkanı Avdagiç, dünyada önce konteyner ve navlun fiyatlarının yükseldiğini, şimdi de ciddi bir enerji krizi yaşandığını kaydetti. Tüm bu krizlerin, Batılı ekonomilerin tedarik zincirlerinde artık geçici değil, kalıcı bir sorgulamayı gündeme taşıdığını belirten Avdagiç, küresel lojistik maliyetlerdeki artışın Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarına yakın bir konuma sahip olan Türkiye için ciddi bir rekabet avantajı da sağladığını söyledi.

Avdagiç, “Lojistik uzmanlarına göre, Noel tedariki telaşının ardından yılsonuna doğru söz konusu rota için fiyatlar bir miktar inebilir. 1.600 dolarlık fiyatlara dönmek ise artık bir hayal. Sonuç itibariyle artık birçok Avrupalı ve Amerikalı şirket, Çin’de üretimi ya da Çin’den tedarik seçeneğini ciddi şekilde sorguluyor” dedi.

Küresel tedarik zincirinde güçlü bir ‘hub’ olmaya odaklanalım

Türkiye’nin bu avantajı kalıcı hale dönüştürülebileceğini belirten Avdagiç, bunun izlerini görmeye başladığımızı vurguladı. İTO Başkanı Avdagiç, şöyle devam etti: “Türkiye’nin son dönemde ABD ve Avrupa pazarına yönelik ihracatında gözlenen yüksek oranlı artışlar, bize göre bu değişimin ayak sesleridir. Konjonktür, küresel tedarik zincirinde güçlü bir ‘hub’ olmaya odaklanması konusunda Türkiye’ye her zamankinden daha güçlü kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Türkiye de bu fırsatı, hem hükümetin yerinde politikalarıyla, hem de sanayicisinin taleplerdeki artışı karşılayacak şekilde şimdiden başladığı yatırım ve pazarlama stratejileriyle lehine çevirecektir, kalıcı hale dönüştürecektir.

“Küresel ekonomide COVID-19 krizinden geri dönüş yolculuğunda riskler artıyor”

Dünyadaki son ekonomik gelişmeler ve Türkiye ekonomisine etkisi hakkında görüşlerini de paylaşan İTO Başkanı Avdagiç, küresel ekonominin, COVID-19 krizinden geri dönüş yolculuğunda risklerin arttığını vurguladı. Avdagiç, şöyle devam etti: “Uzmanlar ilk olarak, hükümetlerin ve merkez bankalarının bu karmaşık sorunların çözümüne odaklanmış politika setleri oluşturmalarının aciliyetine işaret ediyorlar. Ancak kısa vadeli büyüme için pandeminin kontrol altına alınması büyük önem taşıyor. İkinci olarak, uzun vadeli üretkenliği artırmaya çalışırken, kısa vadeli talebi desteklemek için ince ayara sahip bir maliye politikasının gerekliliği öne çıkıyor. Tamamlayıcı politika setinde üçüncü unsur ise, para politikası. Tümden olmasa da ölçülü bir parasal sıkılaşmanın gerekliliği ortada olmakla birlikte, yükselen enflasyonun kontrol altında tutulması çabaları, ince ayar gerektiren bir sürece işaret ediyor.”

Avdagiç, öncü göstergelerin ABD ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde yükselen enflasyonla birlikte, büyüme ivmesinin de zayıfladığı sinyalini verdiğini vurguladı. Avdagiç, İngiltere’deki ekonomik faaliyette de ivme kaybının şiddetini artırırken, tedarik zinciri aksaklıkların Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’yı da olumsuz etkilediğini belirtti.

Kaynak: Dünya Gazetesi