TÜV AUSTRIA MARINE, YAT EKSPERTİZİ ALANINA GİRDİ

TÜV AUSTRIA MARINE, YAT EKSPERTİZİ ALANINA GİRDİ

TÜV Austria Grubu, Bodrum Denizcilik'le birlikte kurduğu şirket ile dünyada 1,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan yat ekspertizi alanındaki faaliyetine başladı.

TÜV Austria Grubu, 1,5 milyar dolarlık yat ekspertizi pazarına Türkiye’den girdi. TÜV Austria Grubu, 150 yıllık geçmişi ve deneyiminin getirdiği know-how’ını Bodrum Denizcilik’in sektördeki tecrübesi ve vizyonuyla birleştirerek TÜV Austria Marine’i kurdu.

TÜV Austria Marine, dünyanın dört bir yanındaki yatlar için ekspertiz, test ve laboratuvar, eğitim ve sertifikasyon hizmetleri çerçevesinde danışmanlık ve denetim hizmeti veriyor. Pazar büyüklüğü ICOMIA 2020 raporu verilerine göre; 920 milyon dolar olan sektörün pazar payının bu yıl 1,5 milyar dolara yaklaştığı öngörülüyor. Tekne imalatı, deniz motorları üretimi, tekne malzemeleri üretimi, servis sağlayıcıları gibi bileşenlerden oluşan sektör büyüklüğünün ise 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Charter, hizmet sağlayıcıları, bakım onarım, marina hizmetleri, eğitim, sigorta, ikinci el satış gibi konuları da içeren sektörde TÜV Austria Marine yat ekspertizinde alıcı ve satıcı arasında en sağlıklı koşullarda işlemlerin yapılmasını sağlayacak.

“3 yıl içinde globalde olacağız”

TÜV Austria Marine Genel Müdürü Can Polat, objektif ve bağımsız bakış açılarını yat ekspertizine yönlendirerek, Türkiye’de bu işin ana kriterlerini bağımsız denetleme öğelerini oluşturacaklarını kaydetti. Ortakları Bodrum Denizciliğin Türkiye’de faaliyet göstermesi, bu pazarı iyi tanıması, iş modeli ve sektörel ihtiyacı tespit edebilmesi kendilerinin bu işe Türkiye’den başlamasında etkili olduğunu vurgulayan Polat, şunları söyledi: “Bodrum’dan başlattığımız hizmetlerle edindiğimiz tecrübe ve deneyimimizle hedefimiz önümüzdeki 3 yıl içinde uluslararası denizlerde olmak. Uluslararası ölçekte kurumsal yapıda hizmet veren bir şirket konumuna gelmek. Türkiye burada başlangıç noktası olacak ardından da öncelikle Yunanistan, İtalya ve Hırvatistan’da faaliyet göstermeyi planlıyoruz.”

Kaynak: ekonomim.com