2024'ÜN EN İYİ TURİZM EKONOMİSİNE SAHİP 10 ÜLKESİ HANGİLERİ? İŞTE DETAYLAR...

2024'ÜN EN İYİ TURİZM EKONOMİSİNE SAHİP 10 ÜLKESİ HANGİLERİ? İŞTE DETAYLAR...

Dünya Ekonomik Forumu'nda yayınlanan Seyahat ve Turizm Gelişim Endeksi (TTDI) 2024'ün en iyi turizm ekonomilerini belirledi.

adscode

Dünya Ekonomik Forumu'nda yayınlanan Seyahat ve Turizm Gelişim Endeksi (TTDI) 2024'ün en iyi turizm ekonomilerini belirledi. Raporun ölçütleri ülkelerin turizm sektörlerine odaklanıyor; havaalanları, karada ulaşım ve limanlar, doğal ve kültürel kaynaklar, emniyet ve güvenlik, fiyat rekabeti ve destinasyonların turizme açıklığı gibi faktörleri içeriyor.

Raporda, “Endeks, sektörün sürdürülebilir ve dirençli bir şekilde gelişmesini sağlayan ve dolayısıyla bir ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan bir dizi faktör ve politikayı ölçmektedir” deniyor.

2024'ün en iyi seyahat ve turizm sektörü olan ülkeleri

Kısmen milli parkları, üniversiteleri ve büyük metropolleri sayesinde ABD şu anda dünyanın en güçlü seyahat ve turizm ekonomisine sahip ülke olarak ilk sırada yer alıyor. ABD'nin ilk sırada yer almasına yardımcı olan bir kategori de küresel şehirler ve büyük şirketlerin varlığı olarak tanımlanan “tatil dışı kaynaklar.”

429 milli park alanı ve 12.000 milden fazla kıyı şeridine sahip olan ABD, doğal kaynaklar açısından da Avustralya ve Brezilya'nın ardından üçüncü sırada yer aldı. Ülke, turistik hizmetler ve altyapı açısından 6. sırada yer alıyor.
 
Amerika Birleşik Devletleri'nin yetersiz kaldığı alanlar arasında fiyat rekabeti (115. sırada) ile emniyet ve güvenlik (77. sırada) yer alıyor. Malezya fiyat rekabetçiliğinde, Singapur ise emniyet ve güvenlikte ilk sırada yer aldı.

Raporda Türkiye ise 29'uncu sırada yer alıyor.  2021'deki bir önceki raporda Japonya listenin başında yer alıyordu.

Raporun ilk 10'unda yer alan en iyi turizm ekonomisine sahip ülkeler şu şekilde:
 
10- İsviçre
9- İtalya
8- Çin
7- Birleşik Krallık
6- Almanya
5- Avustralya
4- Fransa
3- Japonya
2- İspanya
1- Amerika Birleşik Devletleri
 
Haberin Kaynağı: Ekonomim