78 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ FACİADA KAPTANIN ALABORA OLMADAN ÖNCE TEKNEYİ TERK ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

78 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ FACİADA KAPTANIN ALABORA OLMADAN ÖNCE TEKNEYİ TERK ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında yaşanan tekne faciasında hayatını kaybedenleri sayısı 78’e yükseldi. Tekne alabora olmadan önce kaptanın tekneyi terk ettiği ortaya çıktı.

adscode

Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında gece saatlerinde alabora olan tekne faciasında can kaybı arttı. Yetkililer, tekne faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 78’e yükseldiğini belirterek, 100'den fazla mültecinin kurtarıldığını aktardı.

Yunanistan açıklarında en ölümcül kaza olarak kayıtlara geçen olayda, teknede kaç kişinin olduğu henüz bilinmiyor. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan açıklamada, "Daha fazla can kaybından korkuyoruz. İlk raporlar, gemide 400 kadar kişinin olduğunu gösteriyor" denildi.

Yunanistan Sahil Güvenliği, teknedeki mültecilerin "herhangi bir yardımı reddettiğini" ve can yeleği giymediklerini açıkladı. Teknenin Libya'dan İtalya'ya gittiği ve mültecilerin çoğunun 20'li yaşlarında olduğu bildirildi. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, bu yıl yaklaşık 72 bin mülteci ve göçmen, çoğunluğu İtalya olmak üzere İspanya, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs’a geldi.

Yaklaşık 80 kişinin hayatını kaybettiği faciadan önce kaptanın tekneyi alabora olmadan önce daha küçük bir tekne ile terk ettiği ortaya çıktı.

Tekne faciasından sağ olarak kurtarılan göçmenler, kaptanın tekneyi terk ettiğini öne sürdü.

Ayrıca; teknenin kurtarma çağrılarına da olumsuz yanıt verdiği belirtildi.

Toplam kayıp sayısı da belirsizliğini koruyor.