ABD DONANMASI, HAWAİİ AÇIKLARINDA TATBİKAT GEMİSİNİ BATIRDI!

ABD DONANMASI, HAWAİİ AÇIKLARINDA TATBİKAT GEMİSİNİ BATIRDI!

ABD Donanması en son batma tatbikatını (SINKEX) bu hafta Hawaii açıklarında gerçekleştirdi.

Tatbikat, görevden alınmamış güdümlü füze fırkateyni eski USS Ingraham'ı hedef olarak kullanarak gerçekleşti.

Batma tatbikatlarında kullanılan ve Hulk olarak adlandırılan eski Donanma gemileri, Çevre Koruma Ajansı yönetmeliklerine sıkı bir şekilde uygun olarak ve Deniz Koruma, Araştırma ve Sığınaklar Yasası uyarınca Donanma'nın sahip olduğu genel bir izin altında hazırlanıyor.

Hulk'ı en az 1.000 fathoms (6.000 fit) suya ve karadan en az 50 deniz mili uzaklıkta batırmak için gerekli. Etkinlik sırasında insanlara veya deniz canlılarına zarar vermemek için de anketler yapılıyor. Batmadan önce, her gemi çevre güvenliği için titiz bir temizleme işleminden geçiriliyor ve geminin EPA gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için denetleniyor.

Ex-Ingraham, 1989 yılında hizmete alınan güdümlü füze fırkateyniydi.

Gemi, Duncan Nathaniel Ingraham'a ithafen adlandırılan dördüncü donanma gemisi. 

ABD 3'üncü Filo Komutanı Yardımcısı Steve Koehler, "Ölümcül savaş gücü, Donanma'nın Büyük Ölçekli Tatbikatı'nın bir parçası olarak simüle edilmiş bir ortamda son iki hafta içinde çeşitli deniz tehditlerine etkili bir şekilde uygulandı ve canlı mühimmatla ustalıkla gösterildi. Donanmadan ve ortak ekip arkadaşlarımızdan gelen hassas ve koordineli saldırılar, hedef geminin hızlı bir şekilde imha edilmesi ve batmasıyla sonuçlandı ve deniz savaş alanında kararlı bir şekilde güç uygulama yeteneğimizi örnekledi." dedi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM