ALfa Laval ve Wallenius, emisyonları azaltmak için güçlerini birleştirdi

ALfa Laval ve Wallenius, emisyonları azaltmak için güçlerini birleştirdi

Alfa Laval ve Wallenius; tamamen rüzgarla çalışan gemi tahriki için teknolojinin gelişmesi ve geliştirilmesi amacıyla ortaklık kurdu.

İki şirket daha önce, balast suyu arıtımı çözümü için PureBallast üzerinde işbirliği yapmıştı.

AlfaWall Oceanbird isimli yeni şirket; okyanus aşan gemilerde emisyonları yüzde 90 oranında azaltabileceği amaçlanan teleskopik kanatlı yelkenlere dayalı yenilikçi bir rüzgar tahrik yöntemi izleyecek.

Alfa Laval Denizcilik Bölümü İş Birimi Başkanı Peter Nielsen: "Rüzgarın denizcilik endüstrisini karbondan arındırmada öneli bir rolü var. Wallenius ile birlikte denizcilik işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için doğanın gücününden yararlanacağız." ifadelerini kullandı.

Oceanbird teknolojisi; ileri hareket üreten çelik ve kompozit malzemelerden yapılmış bir dizi sert yelkenden oluşuyor. Bu kanat yelkenleri, rüzgardan en iyi şekilde yararlanmak için 360 derece dönebilme özelliğine sahip. Kanat yüksekliklerinin ise 80 metre yükseklikte teleskopik bir yapıda olacağı kaydedildi.

Teknolojinin her gemi tipine uygun olduğu açıklandı. Sistem öncelikle transatlantikte seyir yapan 7.000 araç kapasiteli ve 200 metre uzunluğundaki gemiye uygulanacak.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM