ALKOÇ GRUP VE MOL TÜRKİYE YENİ PROJELER İÇİN İMZALARI ATTI

ALKOÇ GRUP VE MOL TÜRKİYE YENİ PROJELER İÇİN İMZALARI ATTI

Japon MOL Firması’nın Türkiye ofisi ile (MOL Turkey Denizcilik ve Lojistik Tic. A.Ş.) yaklaşık 2 yıldır süre gelen çalışmaları neticesinde karşılıklı bir protokol imzaladı.

Japon MOL Firması’nın Türkiye ofisi ile (MOL Turkey Denizcilik ve Lojistik Tic. A.Ş.) yaklaşık 2 yıldır süre gelen çalışmaları neticesinde karşılıklı bir protokol imzalayan Alkoç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Baş.Müh.Gürhan Burak Alkoç, bu protokolde öncelikle kiralama noktasında bir sinerji ortaklığı oluşturduklarını söyledi. Grup, çatısı altında bu bağlamda ALKCHART Carriers firmasının temellerini atarak kısa sürede hayata geçirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Alkoç, önümüzdeki bahar ayları itibariyle farklı planları da olduğunu, özellikle bağlı bulundukları kurum, STK'lar ve kuruluşlardaki Japon komitelerine üyelikleri noktasında da iki ülke diyaloglarını özellikle ticari anlamda geliştirmek istediklerini, dile getirdi. Alkoç, kültür olarak da Japonlar’la Türkler’in yakın olduğunu, bu benzerliklerin daha sağlıklı bir uyum ilişkisini de beraberinde getireceğini, Japonya’yı kardeş ülke olarak nitelendirdiklerini dile getirdi ve kardeşliğin tohumları esasında 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyninin batması neticesiyle yaşanan elim hadise ile atılmıştır, ebediyete intikal eden tüm Denizcilerin Ruhları Şad Olsun diye de sözlerine ekledi.

Atılan imzalarla yapılandırılan iş planı dahilinde, 2023 yılında Japonya'dan 15 yaş civarı gemileri ülkemize getirerek burada opere etmek, daha sonra bu gemilere farklı finansal çözümler sunmak, kiraya vermek, kendi kirasına almak, alım, satımı ve akabinde 25 yaşına gelen gemilerin hurdaya gidişleri noktasında tam kapsamlı ticari ve operasyonel hizmetler vermek şeklinde konu başlıkları bulunmakta.

Alkoç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Baş.Müh.Gürhan Burak Alkoç, önümüzdeki yıla henüz girme arifesindeyken, uzun süredir üzerinde çalıştığımız MOL Turkiye ve ayrıca denizcilik fonu noktalarında projeleri tamamlayıp, anlaşmalarını imzalayarak yılı tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ifadelerini kullandı.