Avrupa Komisyonu sürdürülebilir mavi ekonomi planlarını detaylandırıyor

Avrupa Komisyonu sürdürülebilir mavi ekonomi planlarını detaylandırıyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nde okyanuslar, denizler ve kıyılarla ilgili endüstrileri ve sektörleri kapsayan sürdürülebilir bir mavi ekonomi için yeni bir yaklaşımı açıkladı.

Sürdürülebilir bir mavi ekonominin, Avrupa Yeşil Anlaşması'nın hedeflerine ulaşılması ve Covid19 salgınının etkilerinin azaltılmasında yardımcı olması için gerekli olduğu düşünülüyor.

Yeşil Anlaşma'nın Başkan Yardımcısı Frans Timmermans konuyla ilgili olarak: “Sağlıklı okyanuslar, gelişen mavi ekonominin ön koşuludur. Kirlilik, aşırı avlanma ve habitat tahribatı, iklim krizinin etkileriyle birleştiğinde hepsi mavi ekonominin bağlı olduğu zengin deniz biyoçeşitliliğini tehdit ediyor. Çevreyi koruma ve ekonomik faaliyetlerin el ele gittiği bir sürdürülebilir mavi ekonomi geliştirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Mavi ekonomi; özellikle açık deniz yenilenebilir enerjiyi geliştirerek, deniz taşımacılığını karbonsuzlaştırarak ve limanları yeşilleştirerek iklim nötrlüğü ve sıfır kirlilik hedeflerine ulaşması için ayrıntılı bir gündem ortaya koyuyor. 

Yüzen rüzgar, termal, dalga ve gelgit enerjisini içeren sürdürülebilir bir okyanus enerjisi karışımı, 2050'de AB'nin elektriğinin dörtte birini üretebileceği ve bu konuya ağırlık verilmesi görüşü hakim...

Çevre, Balıkçılık ve Denizcilikten Sorumlu Komisyon Üyesi Virginijus Sinkevičius ise: “Pandemi, deniz ekonomisi sektörlerini farklı ama derin şekillerde vurdu. Yeniden başlama fırsatımız var ve toparlanmanın odağı yalnızca sömürüden sürdürülebilirliğe ve dayanıklılığa kaydırmasını sağlamak istiyoruz. Bu nedenle gerçekten yeşil olmak için mavi de düşünmeliyiz." şeklinde konuştu.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM