"BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYE ÇARPAN GEMİNİN SORUNLU BİR GEÇMİŞİ VAR"

"BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYE ÇARPAN GEMİNİN SORUNLU BİR GEÇMİŞİ VAR"

Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak yıkıma yol açan ve ABD'nin doğu kıyısındaki ticareti sekteye uğratan geminin geçmişi oldukça karışık.

adscode

ABD'nin Baltimore şehrindeki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarpan Dali adlı geminin yer aldığı kazaya neyin sebep olduğu belirsizliğini koruyor.

Kaza anının videosunda geminin çarpmadan kısa bir süre önce neredeyse tüm ışıklarının söndüğü görülüyor.

Kaza Baltimore'u çevreleyen ana otoyolun önemli bir bağlantısını kopardığı için ABD'nin Doğu Yakası'ndaki en işlek limanının nakliye ve karayolu taşımacılığı için de yıkıcı oldu.

DAHA ÖNCEDE KAZA YAPMIŞ 
 
VesselFinder'a göre Dali isimli konteyner gemisi, 2016 yılında demir alma manevraları sırasında Antwerp Limanı'ndaki rıhtımın taş duvarına çarptı.

2015'te inşa edilen geminin kıç bölümünde hasar meydana geldi ancak gemi yüzer durumda kaldı ve daha sonra onarıldı.

Washington Post, geminin bu kazadan sonra Singapur merkezli Grace Ocean Private Ltd. şirketine satıldığını bildirdi.

MEKANİK SORUNLARI MEVCUTTU

Gemiyle ilgili daha önce de mekanik sorular gündeme geldi. Güvenli denizciliği teşvik eden bir kuruluş olan Tokyo MoU'ya göre, geçtiğimiz haziran ayında Şili'nin San Antonio kentinde yapılan rutin bir güvenlik denetiminde, Dali'nin ilerleme ve yardımcı makineleriyle bağlantılı bazı gösterge ve termometrelerle ilgili sorunlar tespit edildi.

Söz konusu sorunlar Singapur bayrağı altında seyreden geminin alıkonulmasına neden olacak nitelikte değildi ve tam olarak ne oldukları da belli değildi.

Equasis Denizcilik Veri Tabanı, geçen yılın sonlarında ABD Sahil Güvenliği tarafından yapılan standart kontrollerde gemide herhangi bir eksiklik bulunmadığını gösterdi.

Singapur hükümeti yaptığı açıklamada, kayıtların ve yasal sertifikaların Dali'nin yapısal bütünlüğünün ve ekipmanlarının işlevselliğinin Baltimore olayı sırasında geçerli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Gemi ayrıca geçen yılın Haziran ve Eylül aylarında iki ayrı yabancı liman denetiminden geçmiş, ancak yakıt basıncı için arızalı bir monitör göstergesi gemi limandan ayrılmadan önce düzeltilmişti.

Synergy Marine tarafından işletilen ve yönetilen Dali isimli konteyner gemisi, Danimarkalı denizcilik devi A.P. Moller-Maersk A/S'ye kiralandı. Synergy Marine'in Londra merkezli bir sözcüsü, son kaza sırasında gemide yaklaşık 4.900 konteyner bulunduğunu söyledi.

Haberin Kaynağı: Bloomberg HT