"BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYÜ YIKAN DALİ İSİMLİ GEMİ DENİZE ELVERİŞLİ DEĞİL MİYDİ?"

"BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYÜ YIKAN DALİ İSİMLİ GEMİ DENİZE ELVERİŞLİ DEĞİL MİYDİ?"

KUZEY SİGORTA VE REASÜRANS BROKERLİĞİ A.Ş. BAŞKANI EMİN YAŞACAN, BALTIMORE'DAKİ KÖPRÜYÜ YIKAN DALİ İSİMLİ GEMİ İLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELERİ TÜRK DENİZ MEDYA'YA ÖZEL OLARAK ANLATTI.

adscode

Emin Yaşacan'ın Baltimore'daki köprüyü yıkan DALI isimli gemiye ilişkin yaptığı Türk Deniz Medya'ya özel açıklamalar şu şekilde:

"Bilindiği üzere, DALI isimli konteyner gemisi yüzdürüldü ve yükleme limanına geri döndü. (Bkz: BALTIMORE'DAKİ FRANCIS SCOTT KEY KÖPRÜSÜ'NÜN YIKIMI İÇİN PLANLI PATLAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ!)

DALI isimli gemi, pruvası önceden nehir çamuruna gömülmüş olmasına rağmen başarılı bir şekilde yüzdürüldü.

Gemi, pruvasında üç ton asfalt ve karayolu işaretleri ile, baş ırgatlar katran altında olduğundan, romörkörler ve sahil ırgatları marifetiyle ilk yükleme limanına geri yanaştırıldı.

Bu arada DALI'nin 4 jeneratöründen en az ikisinin tamamen işlevsiz olduğu, 1.sinin ciddi şekilde zaten hasarlı olduğu ve 4.sünün ise altı aydır çalışmadığı ortaya çıktı.

4 jeneratörün tamamının yıllardır standart dışı yakıtla çalışmakta olduğu söylentisi mevcut.BÜYÜK OLASILIKLA CİDDİ TAZMİNAT TALEPLERİYLE KARŞI KARŞIYA KALACAKLAR

Söylentiler doğru ise eğer; yani geminin sefere başlamadan önce denize elverişli olmadığı ispatlanırsa, P&I Kulübünün (Britannia P&I) önemli mali etkilere yol açması beklenmektedir.

Büyük olasılıkla ciddi tazminat talepleriyle karşı karşıya kalacaklar. Yani bütün kurtarma masrafına ve yük tazminat taleplerinin tamamını ödemekle yükümlü olacaktır.  

Özet geçmekte fayda var; müşterek avarya (general average) ilan edildiğinde ve yük ilgilileri katılım göstererek külfete katıldıklarında ilk yapacakları işlem geminin sefere başlamadan önce denize elverişli olmadığını ve dolayısı ile ödedikleri veya ödeyecekleri meblağın armatörden geri tahsili yönünde yasal yollara gitmektir.BU HALİYLE BÜTÜN P&I KULÜPLERİNİ ETKİLEYECEK BİR KELEBEK ETKİSİNİN BÜYÜYEYEREK GELDİĞİ GÖRÜLÜYOR

Bu tahsilat da genelde doğrudan P&I Kulübünden olacaktır. Kurtarma ödülünün yüzdesi yük ve gemi değeri toplamının %15'i kadar olabileceği, gemi kurtarılan değeri 50 milyon dolarken yük değerleri henüz açıklığa kavuşmadı.

10,000 TEU'luk bir gemide her bir konteynerin 100,000 USD değerinde olabileceği farzedersek; yükün 1 milyar dolar kadar olabileceğini çıkar. Bu da bize 150 milyon dolar kadar bir değer verir. Gemi değeri ve yük değeri orantısından tekne makina sigortacısı görece olarak çok daha azına payı düşer ve gerisi P&I tarafına kalır.

Kurtarmacılar ödüllerinİ her şekilde alır, armatör yükümlülüğünü bu durumda sınırlayamayacaktır.  

Bu haliyle bütün P&I kulüplerini etkileyecek bir kelebek etkisinin büyüyerek geldiği görülüyor. Gelişmeleri takip ederek aktarmaya devam edeceğiz."

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL RÖPORTAJI