BİNLERCE ÖLÜ YENGEÇ VE ISTAKOZ SAHİLE VURDU!

BİNLERCE ÖLÜ YENGEÇ VE ISTAKOZ SAHİLE VURDU!

Hastalık, kirlilik ve hatta sismik araştırmalar, toplu ölümler için olası açıklamalar arasında kabul ediliyor.

İngiltere'nin kuzeydoğusundaki sahillere vuran binlerce ölü yengeç ve ıstakoz olayıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor.

Kuzey Yorkshire'daki Saltburn'den Teesside'a ve County Durham'daki Seaham'a uzanan kumlarda sayısız deniz kabuklusu ortaya çıktı.

Manzaralar o kadar kötü ki eski bir milletvekili, bu manzaraları "kıyametvari" olarak niteledi.

Ölümcül hastalık, kirlilik ve hatta açık denizde petrol aranırken deniz yatağının patlatıldığı sismik araştırmalar, Çevre Kurumu'nun soruşturmasında olası nedenler olarak değerlendiriliyor.

Canlılardan, sudan ve kıyı tortullarından alınan numunelerin tümü, analiz için devlet laboratuvarlarına gönderildi.

Çevre Kurumu sözcüsü, "Tees Halici ve komşu plajlarda neden yüzlerce ölü yengecin kıyıya vurduğunu araştırmak için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz" dedi.

Su, tortul, midye ve yengeç numuneleri toplandı ve hayvanların ölümlerinde bir kirlilik olayın etkili olup olmadığının değerlendirilmesi için analiz edilmek üzere laboratuvarlarımıza gönderildi. Hastalık analizleri için numuneleri Çevre, Su Ürünleri ve Kültür Balıkçılığı Bilimi Merkezi'ndeki laboratuvarlarla da paylaştık.

Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı sözcüsüyse, yerel evcil hayvan sahiplerinin endişelenmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda, daha fazla bilgi elde edilene dek "dikkatli olma" çağrısında bulundu.

Bu olay ilk defa ekim başlarında Seaton Carew, Redcar ve daha kuzeyde Seaham'da rapor edilmişti.

Ancak bu tür toplu ölümler tamamen nadir olmasa (ve birçok sorundan kaynaklanabilse) bile bu kadar uzun süre devam etmesi rahatsızlığa neden oldu.

Bölge sakinleri daha önce hiç böyle bir şey görmediğini söyledi. Marske sahil köyünden Sharon Bell, yerel Chronicle Live internet sitesine bazı yengeç yığınlarının "bel yüksekliğinde" olduğunu söyledi. Öte yandan İşçi Partisi'nin eski Redcar Milletvekili Anna Turley ise Twitter'da şunu sordu:

Neler oluyor? Bu gitgide kıyametvari bir hale geliyor.

Turley'nin halefi Muhafazakar Parti'den Jacob Young da önceki günlerde parlamentoda meseleyi gündeme getirdikten sonra durumu "bayağı endişe verici" olarak nitelemişti.

Bir teoride, toplu ölümün Northumberland'le Norveç'in batısı arasında uzanan ve yeni faaliyete geçen denizaltı elektrik kablolarıyla ilgili olabileceğini öne sürülürken, Ulusal Şebeke sözcüsüyse bunun muhtemel olmadığını savundu.

Ulusal Şebeke'nin açıklamasında, "Kabloların... yengeçlere zarar verdiğine dair bir bilgimiz yok" dendi.

Kablolarımız yaklaşık 10 metre genişliğinde küçük bir alanı kaplıyor ve doğrudan Blyth'ten çıkıp Kuzey Denizi üzerinden Norveç'e gidiyor.

Kablolar deniz yatağına iyice gömülü ve yaban hayatı tarafından parçalanması mümkün olmayan çelik teller de dahil birkaç katmandan oluşuyor.

Çevre Kurumu'nun soruşturmasının erken sonuçlarının gelecek hafta sunulması bekleniyor.

Kaynak: Independent Türkçe