ÇEKSAN, FİLOSU İÇİN KİMYASAL TANKER İNŞA EDİYOR

ÇEKSAN, FİLOSU İÇİN KİMYASAL TANKER İNŞA EDİYOR

Çeksan Tersanesi İşletme Müdürü Cihan Bayrak, kendi filolarında kullanılmak üzere tersanelerinde iki geminin inşa süreçlerinin devam ettiğine işaret etti.

Kendi filolarında kullanılmak üzere tersanelerinde iki geminin inşa süreçlerinin devam ettiğine işaret eden Çeksan Tersanesi İşletme Müdürü Cihan Bayrak, “Kimyasal tanker inşa ediyoruz. 117,9 metreye uzunluğunda 17 metre genişliğinde. Mevcut gemilerden ilkini 2022 Haziran-temmuz gibi seyre sokmayı planlıyoruz ötekini de 2023 Şubat gibi seyre koymayı hedefliyoruz. Gemilerin toplam yatırım bedeli ise 30 milyon dolar civarında” dedi.

Tamir bakım tarafında ise mayıs ayına kadar dolu olduklarının altını çizen Bayrak, “Faaliyetlerimiz yaklaşık 20 bin metrekarelik bir alanda devam ediyor. Sektördeki en eski tersanelerdeniz. Diğer yandan yeni inşadaki maliyetlerin artmasına bağlı olarak navlun fiyatları aynı oranda artış göstermiyor. Piyasalar dengelenmeden yeni inşa tarafındaki faaliyetlerde şu anda bir artış görmek maalesef pek mümkün görünmüyor” dedi.

Sürdürülebilir büyümeye odaklandı

Gemi inşa ve tamir bakım alanında birçok firmanın büyük yatırımlar yaptığının altını çizen Cihan Bayrak, “Bizde ayağımızı yorganına göre uzatarak ilerlemeyi tercih ediyoruz. Sonuç itibarı ile yaptığımız yatırımların hacimleri oldukça büyük. Emin adımlarla ilerleyerek sürdürülebilir büyümeye odaklandık. Diğer yandan yaptığımız gemi inşalarında kızaklarımıza kendimizin işletebileceği ve sonrasında da uzun vadede satabileceğimiz gemileri koyuyoruz. Yeni siparişler olmadığı zaman kendimizin de çalışacağı projeler üreterek devamlılık sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Çevresel hassasiyetler doğrultusunda İMO’nun ortaya koyduğu regülasyonların artarak devam edeceğine işaret eden Bayrak, enerji krizine yönelik çözüm önerilerinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Personel bulmak büyük problem!

Tersanelerinde yaklaşık yüklenicilerle beraber 400 kişiyi istihdam ettiklerine işaret eden Cihan Bayrak sözlerine şöyle devam etti: “Bu rakam tersanemizdeki işlerin artmasına bağlı olarak artış gösteriyor. Personel bulma konusunda sektördeki birçok oyuncu ciddi sorunlar yaşıyor. Bunun önüne geçmek adına lise düzeyinden başlayarak farkındalık çalışmalarına daha fazla eğilmek gerekiyor. Bu doğrultuda reel sektörle eğitim camiasının daha fazla dirsek temasında bulunması son derece değerli. Böylece sektöre daha fazla nitelikli personel kazandırmış oluruz.”

Kaynak: Dünya Gazetesi