ÇİFTLİKTE YETİŞTİRİP, AVRUPA VE ABD'YE İHRAÇ EDİYOR

ÇİFTLİKTE YETİŞTİRİP, AVRUPA VE ABD'YE İHRAÇ EDİYOR

S.S. Dalko Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi, kefal çeşitleri, balık yumurtası ve mavi yengeç ürünlerini önce Türk halkına ulaştırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en büyük dalyancılık sistemiyle yürütülen su ürünleri kooperatifi olan S.S. Dalko Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi, kefal çeşitleri, balık yumurtası ve mavi yengeç ürünlerini önce Türk halkına ulaştırmayı, ihtiyaç fazlasını ise katma değerli olarak ihraç ederek ülkeye döviz girdisi sağlamayı hedefliyor. S.S. Dalko Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arif Yalılı, bugün hala doğal deniz ürünlerinin kooperatifler sayesinde uygun fiyata ulaşılabilir olduğunu belirtirken, diğer kooperatiflerin de Dalko kadar büyümesi için her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Yalılı, “Dalyancılıkta kullandığımız kafes tellerin göz genişliğini 3,5 santimetreye çıkartan tek kooperatifiz. Büyüterek 200 ve 250 gram balıkların buradan geçirmeyi hedefledik ve hedefimize ulaştık. 2019 yılında 400 bin kilogram için kiralama yaptık. Her geçen yıl balık miktarını artırıyoruz. Rakamlar yaklaşık 800 bin kilograma ulaşıyor. Büyük kısmını Muğla’da bulunan 8 satış yerimizde halka ulaştırıyor ve firmalar aracılığıyla Türkiye’nin birçok iline gönderiyoruz. 200 bin kg civarında balığı da Mersin ve Antakya üzerinden Arap ülkelerine gönderiyoruz” dedi.

Kooperatifin mumlu ve mumsuz botarga ile havyar üretiminin artarak devam ettiğini belirten Yalılı, “Son yıllarda başladığımız botarganın öğütülmüşü var, botargayı kristal toz haline getirip o şekilde sunuyoruz. İtalya ve Amerika’dan bu ürüne de ciddi talepler var. 2001 yılında yapılan bir yarışmada, balık yumurtasıyla ilgili dünya birincilik ödülümüz var. İtalya ve Amerika’ya değerli ve pahalı bir ürün olduğu için çok fazla olmasa da yaklaşık 5 ton civarında gönderiyoruz. Önceliğimiz ise her zaman ülke insanımızın bu ürünleri tüketebilmesi” ifadelerini kullandı. Yalılı, balık yumurtalarının online satışını yapabilecekleri bir internet sayfası açtıklarını buradan da sipariş aldıklarını söyledi.

Kaynak: Dünya Gazetesi