ÇİN, SEYRÜSEFERE ELVERİŞLİ 700 KİLOMETRE SUYOLU İNŞA EDECEK

ÇİN, SEYRÜSEFERE ELVERİŞLİ 700 KİLOMETRE SUYOLU İNŞA EDECEK

Çin, genel ulaştırma şebekesini geliştirmeye yönelik bir dizi çalışma bağlamında, bu yıl 3 bin 300 kilometrelik yeni demiryolu hattı inşa etmeyi öngörüyor.

İyileştirme kapsamında 8 bin kilometreyi aşkın ekspres karayolunun daha yapılacağını veya yenileneceğini belirten Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng, ayrıca 700 kilometre daha seyrüsefere elverişli suyolunun yapılacağını söyledi.

Bakan Li, bu yıl ülkede sekiz adet daha sivil ulaşıma yönelik havalimanı inşa edileceğini ve tarım ürünlerinin ve benzer gıda ürünlerinin etkin ve hızlı taşınmasını sağlamak amacıyla 'yeşil kanalın' geliştirilmesinin sürdürüleceğini açıkladı.

Öte yandan, geçtiğimiz yıl içinde de, Çin'de ulaştırma altyapısının düzeltilmesi ve geliştirilmesi doğrultusunda başarılı çalışmalar gerçekleştirildi. Nitekim 2021 sonu itibarıyla Çin'in faaliyette bulunan yüksek hızlı tren şebekesinin uzunluğu 40 bin kilometreyi aşmış bulunuyor. Otoyolların uzunluğu 168 bin kilometreden fazlaya, iyi kalitedeki seyrüsefere müsait suyollarının boyu da 16 bin kilometreden fazlaya çıkmıştı.

Çin, 2025 yılında bütünleşik bir kalkınmaya ulaşmak için, 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-2025) ulaştırma şebekesini geliştirme doğrultusundaki belli başlı hedeflerini belirleyen bir planı daha bu yılın ilk ayında açıklamıştı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu