DENİZCİLİK SEKTÖRÜ, BM'YE UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN DENİZCİLER VE GEMİLER SERBEST KALSIN ÇAĞRISINDA BULUNDU!

DENİZCİLİK SEKTÖRÜ, BM'YE UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN DENİZCİLER VE GEMİLER SERBEST KALSIN ÇAĞRISINDA BULUNDU!

Otuzdan fazla nakliye kuruluşu; Birleşmiş Milletleri Ukrayna'da mahsur kalan denizcilerin ve gemilerin derhal serbest bırakılmasına öncelik vermeye çağırdı.

adscode

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın birinci yıl dönümü yaklaşırken, Ukrayna limanlarında mahsur kalan 62 gemide 331 denizci olduğu bildiriliyor. 

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Avrupa Topluluğu Armatörler Birliği (ECSA), BIMCO ve çeşitli diğer kuruluşlar (armatörler dahil olmak üzere) 32 imza sahibi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e açık bir resmi başvuruda, BM'yi “uluslararası diplomatik etkisini” kullanmaya çağırdı.

Söz konusu kuruluşlar ve armatörler; BM'nin Ukrayna'dan tahıl ve gübre sevkiyatlarının güvenli bir şekilde geçişine izin veren Karadeniz Tahıl Girişimi'ne dahil olduğunu kabul ettiler. Ancak bu durumun "masum denizcilerin hayatlarının pahasına olamayacağı" vurgusunda bulundular.

Yapılan başvurunun önemli başlıklarında şu detaylar göze çarptı:

“Denizcilerimiz endüstrimizin kalbi ve unutulamazlar. 12 aydır kontrollerinin çok ötesinde bir krizin içindeler.

Şimdi harekete geçilmeli. Denizcilerimiz olmasaydı, hayati öneme sahip tahıl sevkiyatlarının Ukrayna limanlarının dışına taşınması mümkün olmazdı.

Denizcileri ve gemilerini tahliye etmenin zorlukları olsa da, yine de birinci öncelik olmalı.

Aksi takdirde denizcilerimizin hayatını riske atmış oluyoruz ve bu kabul edilemez bir durum."

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABER