DENİZCİLİK SEKTÖRÜ KOSDER'İN GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

DENİZCİLİK SEKTÖRÜ KOSDER'İN GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) tarafından bu yıl altıncısı gerçekleştirilen geleneksel iftar yemeği Türk denizcilik sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen iftar yemeğinde sektörün önemli isimleri ve önde gelen kuruluşları buluştu. 

Geleneksel iftar yemeğine İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Başkanı Şadan Kaptanoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, KKTC Türk Denizcilik İşletmeleri Eski Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Yıldız Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Prof. Dr. Bayram Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Ambarlı Liman Başkanı Engin Arat, Kocaeli Liman Başkanı Erol Ekmekçi, STK Başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda sektör mensubu katılım sağladı.


İftar yemeğinin ardından, SMA ile Mücadele Derneği tarafından hazırlanan "SMA Hastalığı" hakkında farkındalık ve bilgilendirme videosu davetliler ile paylaşıldı.

KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan SESEL, konuklara davete icabet ettikleri için memnuniyetlerine dile getirerek: (tdmözelhaber)

"
6’cısını gerçekleştirdiğimiz Geleneksel İftar Yemeğimize hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren Ramazan ayında; Türk denizciliğinin kıymetli temsilcilerini ağırlamaktan KOSDER AİLESİ olarak memnuniyetimizi ifade etmek isteriz.


Pandemiden dolayı birbirimizden ayrı kaldıktan sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın ve aynı sofrayı paylaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlar arasında barışın ve hoşgörünün artmasına vesile olan Ramazan ayı, bizler için büyük bir değere sahiptir. 


Bu değer; bütün coğrafyalarda barışın tesis edilmesi adına örnek teşkil edecek manevi bir rota çizmektedir. “Barış” kelimesiyle aynı anlamı taşıyan dinimiz, zaman ve mekandan bağımsız olarak tüm toplumlarda sevgi ikliminin hakim olmasının önemini vurgulamaktadır.

Bu düşünceyle mübarek Ramazan ayının; yanı başımızda yaşanan savaşın sona ermesine, bölge halklarının bir an önce huzura  kavuşmasına ve savaş alanlarında kalan gemi ve personellerimizin evine dönmesine vesile olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma yaptı. Kıran yaptığı konuşmada:

"Ramazan Ayı’nın bu bereketli sofralarında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu paylaşıyoruz. İki senedir pandemi süreciyle mücadele ediyoruz. Bu süreçte, birbirimizi çok özledik. Büyük bir gururla görüyorum ki her iftar soframız coşkulu geçiyor. Allah, bizlere atlattığımız kötü günleri yaşatmasın. Salondaki kalabalığı görünce çok mutlu olduk. Gözlerinizdeki parıltıyı görmek fevkâlade. Bu vesile ile; Geceyi düzenleyen KOSDER’e can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum." (tdm özel haber)

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır bir konuşma gerçekleştirdi. Sözlerine Rusya-Ukrayna krizinin takibinde olduklarını ifade ederek başlayan Çakır:

"Sözlerime başlarken; Ukrayna limanlarında rehin tutulan çalışanlarımızın ve gemilerimizin bir an önce oradan kurtularak; çalışanlarımızın ailelerine, gemilerimizin ticari işleyişine kavuşmalarını yürekten temenni ediyorum.Emin olunuz ki, her platformda bu sorunu paylaşıyoruz. Bu süreci sabırla iyi takip ederek beklemekteyiz. Bu savaş ortamı nihayetinde barış ile sonlanır diye ümit ediyoruz. Şuan için, maalesef böyle bir gelişme söz konusu değil." dedi.

Ardından KOSDER Derneği'nin sektördeki önemine vurgu yapan Çakır:

"Hayat-ı bahriyemizde yanlışlar yapmış olabiliriz. Ancak inanıyorum ki, iyi işlere de imza attık. Bunlardan birisi de Kurucu Üye ve Yönetim Kurulu olarak KOSDER Derneği'ni sektöre kazandırdık.İnşallah, derneğimiz iyi şeylere imza atmıştır. Can-ı gönülden söylüyorum ki, şuanda buradaki katılım, bunu ispat etmektedir. Son dönemde, özellikle koster filo armatörleri, sektörümüzün krizlerden en çok etkilenen bireyleri. KOSDER Derneği'nin bugüne dek; üyelerimizin sorunlarının çözüme kavuşması için yaptığı çalışmaları takdir ediyorum. Hepinizin gelecek Ramazan bayramını tebrik ediyorum. Bu bayramın, sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyorum." şeklinde konuştu.


İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Atlı yaptığı konuşmada:

"Sektörün içerisinde bulunduğumuz süre zarfında herkesle iletişim kurmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinin zorluğunun ardından; burada olmanın mutluluğunu paylaşıyorum.Galataport Limanı'nın kruvaziyer turizmine büyük bir vizyon getirdiğine değinen Atlı:

Kruvaziyer turizminin büyümesi bizler için güzel bir gelişme. Aynı şekilde limanlarımızdaki ticaret sirkülasyonu da oldukça önemli. Ambarlı Limanı, ticaret açısından güzel gelişmelere imza atıyor. Denizcilik sektöründe, pandemi sonrası güzel gelişmeler oluyor ve olmaya devam edecek." dedi.


KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER