EL NINO KABUSU GERİ DÖNDÜ! DENİZCİLİK SEKTÖRÜ NASIL ETKİLENECEK?

EL NINO KABUSU GERİ DÖNDÜ! DENİZCİLİK SEKTÖRÜ NASIL ETKİLENECEK?

El Nino hava olayının Büyük Okyanus'ta başladığının duyurulmasının ardından gündem oldu.

adscode

ABD'li yetkililer, Dünya’da ısınmaya neden olan El Nino hava olayının başladığını açıklayarak, önümüzdeki aylarda etkisini kademeli olarak artıracağı belirtildi.

2024'te ise muhtemelen Dünya’nın sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor. El Nino’nun 2024 baharına kadar etkin olması ve sonrasında yavaş yavaş etkisini yitireceği düşünülüyor.

Doğrulanan El Nino kabusu; önümüzdeki 12 ay boyunca küresel denizcilik endüstrisi için önemli sonuçlar doğuracak gibi gözüküyor.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi'nin açıklamasında;

"El Nino'nun Kuzey Yarımküre'de kış mevsimine doğru kademeli olarak güçlenmesi bekleniyor. Normalden daha güçlü olacak." ifadeleri kullanıldı.

El Nino hava olayı Büyük Okyanus'un ekvatora yakın orta ve doğu kesimlerinde ortalamanın üzerinde deniz yüzeyi sıcaklıkları ile kendini gösteren ve ortalama olarak her 2 ile 7 yılda bir gerçekleşen bir iklim olgusudur. El Nino fenomeninin ilkim üzerindeki etkisi Büyük Okyanus’un çok ötesine kadar ulaşabilir.

Bununla birlikte, Panama Kanalı da dahil olmak üzere önemli su yolları boyunca daha fazla kısıtlama taslağı ve dünya çapında ciddi şekilde kesintiye uğrayan tarımsal üretime kadar sayısız kötü haber dünya gündemine gelebilir.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ

 

Etiket