EQVA, NORVEÇ'TEKİ HAVYARD LEIRVIK TERSANESİ'Nİ TERSAN'A 2,7 MİLYON DOLARA SATIYOR...

EQVA, NORVEÇ'TEKİ HAVYARD LEIRVIK TERSANESİ'Nİ TERSAN'A 2,7 MİLYON DOLARA SATIYOR...

Eski adıyla Havyard olarak bilinen Norveçli gemi teknolojisi grubu Eqva, Norveç'teki Havyard Leirvik tersanesinin satışı için bir anlaşma imzaladı.

adscode

Eqva ASA, Havyard Leirvik tersanesindeki hisselerinin (%100) yanı sıra iki yan kuruluşu Havyard Leirvik AS ve Havyard Leirvik Eiendom AS'yi 2,7 milyon dolar karşılığında Tersan Tersanesi'ne satıyor.

Tersan Tersanesi, EQVA Norveç’in grup şirketlerinden Havyard Leirvik Tersanesi’ni satın aldığını duyurdu. Satın almanın Tersan Tersanesi’nin hem Kuzey Avrupa’daki hem de küresel gemi inşa endüstrisindeki konumunu güçlendirmesi bekleniyor.

Norveç’in köklü tersanelerinden Havyard Leirvik, Tersan’ın bünyesine katıldı. Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet T. Paksu, “Havyard Leirvik ile proje bazlı örnekler üzerinde zaten iş birliği yapıyoruz, ancak bu satın alım ile potansiyel olarak daha geniş bir ortaklık yapısı yaratabileceğiz.” dedi.

Norveç’in en köklü ve eski tersanelerinden biri olan Havyard Leirvik Tersanesi, 1918 yılında kurulmuş olup bugün toplam 98.000 m2 alan üzerinde hizmet vermektedir.

Bergen’e yakın, Norveç’in ve Kuzey Avrupa’nın en uzun fiyordu olan Sognefjord’un ağzında yer alan Havyard Leirvik, yüksek kaliteli gemilerin inşasında ve gemi onarım ve bakım hizmetleri sağlama konusunda köklü bir geçmişe sahip.

Norveç’te en tanınmış tersanelerindendir. Havyard Leirvik Tersanesi’nin satın alınmasıyla Tersan Tersanesi, Avrupa’daki operasyonlarını güçlendirmeyi, üretim kapasitesini artırmayı ve Avrupa’da yerleşik bir tersane ile ortak çalışma yöntemleri geliştirmeyi hedefliyor.

Bu satın alma, tersanelerin uzmanlıklarını, teknik bilgilerini ve müşteri portföylerini birleştirmesine ve daha geniş yelpazede yüksek kaliteli gemilerin inşası, satış sonrası hizmetler ve genel gemi bakım faaliyetleri için daha cazip hizmetler sunmasına olanak tanıyacak.

Eqva Yönetim Kurulu Başkanı Even Matre Ellingsen tersanenin satılmasını ilişkin olarak:

"Havyard Leirvik'in Tersanesi'nin satışı, hem insani hem de finansal açıdan önemli kaynakların serbest kalmasını sağlayarak, Eqva'nın mevcut endüstriyel portföyünün daha da geliştirilmesine odaklanılmasını ve yeni yatırım fırsatlarının aranmasını sağlayacak." ifadelerini kullandı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ