Gemi, yat ve hizmetleri sektörü ihracat artış rekorları kırmaya devam ediyor!

Gemi İnşa sektörü 2021 yılının mart ve mayıs aylarında olduğu gibi haziran ayında da Türkiye’nin ihracatını en yüksek oranda artıran sektör oldu. 

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, haziran ayında bir önceki yılın ayına kıyasla yüzde 214 oranında ihracat artışı ile toplamda yaklaşık 277.3 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.

Sektör ihracatının Türkiye'nin toplam ihracatı içerisindeki payı ise yüzde 1,4 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk yarısında ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 46.7 oranında artış ile 734.4 milyon dolar tutarında ihracat yapıldı.

Birim değeri 10 milyon doların üzerinde olan 2 balıkçı gemisi, 2 rüzgâr türbin destek gemisi, 1 feribot, 1 römorkör ve 1 mega yatın tesliminin yapıldığı haziran ayında çok sayıda yat, römorkör, yük gemileri ve yan sanayi ihracatı da gerçekleştirildi.

Sektörün, geçen ay en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke Norveç olarak kayıtlara geçti. Norveç'e haziranda 75 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Norveç'i 48 milyon dolarla Fransa, 36 milyon dolarla Cayman Adaları ve Belçika, 12 milyon dolarla Singapur ve 11.8 milyon dolarla İtalya takip etti.

Kaynak: GİSBİR TV