HİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI "ŞEKİB AVDAGİÇ" OLDU

HİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI "ŞEKİB AVDAGİÇ" OLDU

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Yönetim Kurulu başkanlığı görevini İstanbul Ticaret Odası başkanı Şekib Avdagiç’e devretti.

adscode

Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanlığına seçilen İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “120 milyar dolar yıllık hizmet ihracatı hedefine ulaşmak için Prof. Dr. Ahmet Bolat'tan aldığımız bayrağı daha da ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Başkanlığı'na seçildi. İTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, İTO Başkanı Avdagiç, HİB Başkanlığı görevini Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat'tan devraldı.

Avdagiç, yaptığı değerlendirmede, hizmet ihracatının bu yılın ilk 4 ayında 26 milyar dolara ulaştığını söyledi. Avdagiç, “Yüksek katma değere sahip hizmet ihracatımızın dünyadaki payının artması tüm sektörlerimize katkı verecek. 120 milyar dolar yıllık hizmet ihracatı hedefine ulaşmak için Prof. Dr. Ahmet Bolat'tan aldığımız bayrağı daha da ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız" ifadelerini kullandı.

Şekib Avdagiç, Nisan 2018 ve Kasım 2022’de yapılan seçimlerde İstanbul Ticaret Odası'nda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmişti. Avdagiç, halen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcılığı, THY Yönetim Kurulu Üyeliği ile DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yerine getiriyor.

Bolat’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Kıymetli arkadaşlarım,

Bugün Sayın Ticaret Bakanımızın huzurunda gerçekleştirdiğimiz devir teslim töreni ile Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini THY Yönetim Kurulu üyemiz ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanımız sayın Şekib AVDAGİÇ beyefendiye devretmiş bulunuyorum.

Mart 2022’den beri HİB çatısı altında gerek Yönetim ve Denetim Kurulu üyesi gerekse Sektör Temsilcisi olarak kendi alanlarında müstesna iş insanları olan yüzlerce kişiyle tanışma, dost olma ve çalışma fırsatı buldum. Ülkesini ve milletini seven bu arkadaşlarımla ihracatımız ve sektörlerimiz adına görev yapmak benim için çok büyük bir gurur ve mutluluk oldu. Her birinin bilgi, tecrübe ve vizyonundan kendi adıma büyük kazançlar elde ettim ve bu birikimleri kıymetli bir hazine gibi bir ömür boyu saklayacağım.


Bu bayrak değişimi sonrası da, 2023 yılı hizmet ihracatındaki hedefimiz olan 120 milyar dolara ulaşmak için yönetiminde bulunduğum THY ve iştirak şirketlerinin katkılarını arttırarak devam ettirmeye çalışacağım. HİB’de birlikte açtığımız geleceğe uzanan bu kutlu yolda daha nice başarıları hep beraber elde edeceğiz. Uzun yıllar çalışmalarını ve başarıların takdirle takip ettiğim Başkanımız Şekib Bey’in bu yeni görevinde bayrağı daha yukarılara taşıyacağına yürekten inanıyorum. Kendisine ve tüm HİB ailesine bu yeni dönemde başarılar dilerim."